Objem hypoték v květnu stoupl o sedmnáct procent. Trh prý mírně ožívá

Banky a stavební spořitelny poskytly v květnu hypoteční úvěry za 12,3 miliardy korun, což je proti dubnu nárůst o 17 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování nepatrně stoupla z dubnových 5,89 na 5,9 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Objem i počet hypoték se tak v květnu přiblížil březnovým hodnotám a po zohlednění sezonního vývoje je nejvyšší od poloviny loňského roku, kdy trh začal citelně zamrzat. Hodnoty posledních třech měsíců tak naznačují, že hypoteční trh mírně ožívá, ačkoli oproti minulosti zůstává nadále výrazně utlumený. Z meziročního pohledu byl v květnu obdobně jako v dubnu objem poskytnutých hypoték nižší o 40 procent.

„Situace se začíná stabilizovat. Sledujeme trend klesajících cen nemovitostí, který přetrval také v květnu. Nadále pokračuje i snížený zájem o velké, méně udržitelné stavby a domy ve vzdálenějších lokalitách. Obavy z hůře dostupných hypoték však pozvolna opadávají a hypoteční trh by se tak měl začít postupně zotavovat, čemuž mírně napomůže i zmírnění pravidel ze strany České národní banky,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v květnu dosáhl 10,4 miliardy Kč po dubnových 8,8 miliardy. Jde tak o nárůst o 19 procent proti dubnu. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil dvě miliardy Kč proti dubnovým 1,8 miliardy Kč.

Sazby se stále nachází na nejvyšších úrovních za dvacet let

Počet nově poskytnutých hypoték se v květnu zvýšil z 2900 na 3500. I v tomto ohledu se květnová hodnota současně s tou z března pohybuje na nejvyšší úrovni od července minulého roku. Nadále jde ale o nízký počet ve srovnání s tím, že průměrný měsíční počet nových hypoték v první polovině minulého roku se pohyboval kolem 6000 a předloni 9500.

Změny úrokových sazeb byly pouze mírné, a stále tak platí, že se nachází na nejvyšších úrovních za posledních 20 let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách. Takzvané realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v rozpětí mezi šesti a sedmi procenty.

„Úrokové sazby setrvávají v posledních měsících stabilní kolem 5,9 procenta. Případný výraznější pokles hypotečních sazeb nyní vzhledem k stabilním cenám zdrojů neočekáváme, postupně by však sazby mohly začít klesat v závěru letošního roku,“ upozornil vedoucí hypotečních služeb Air Bank Marek Richter. ČNB od července už nebude vyžadovat od žadatelů splnění limitu splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Rozhodnutí ČNB se podle něj velmi pravděpodobně promítne do většího zájmu klientů bank o hypoteční úvěry, protože právě ukazatel DSTI hraje v dostupnosti hypoték významnou roli.