V Číně se bude ročně vyrábět stovka vozidel Tatra. Firma podepsala licenční smlouvu

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks podepsala s partnerskou společností Che-pej Čchang čeng Automotive Manufacturing smlouvu o licenční výrobě těžkých nákladních aut Tatra v Číně. Čínský výrobce by měl produkovat stovky vozidel ročně.

Vojenský nákladní vůz Tatra
Zdroj: isifa/LN Autor: Tomáš Hájek

V kopřivnické automobilce se už v současnosti připravují první takzvané CKD sady, ze kterých bude čínský výrobce na podzim montovat kompletní vozidla. Podpis smlouvy je podle mluvčího automobilky Andreje Čírtka významným milníkem jak pro Tatru, tak pro čínskou stranu. Smlouva navazuje na předchozí spolupráci s čínskou stanou, která trvala do konce minulého desetiletí.

Generální ředitel Tatry Radek Strouhal uvedl, že spolupráce s čínskou firmou je pro kopřivnickou automobilku velmi zajímavá nejen z obchodního hlediska, ale také z hlediska expanze značky a dlouhodobého působení na perspektivním čínském trhu.

„Pro nás je velmi důležité, že jsme našli partnera se zárukami, který je připraven do vzájemné spolupráce investovat nejen své kapacity a úsilí, ale též nemalé finanční prostředky,“ uvedl Strouhal.

„Podnik Che-pej Čchang-čeng je v našem regionu významným výrobcem vozidel s dlouholetou tradicí,“ uvedl Wang Chuej-jung, primátor města Sing-tchaj. „Před časem se firma dostala do potíží, ale vedení města se s provincií Che-pej za pomoci domácí automobilky Tung-feng podařilo koupit velkou část původního závodu a založit novou společnost,“ dodal.

V budoucnu se budou některé části vyrábět přímo v Číně

Vybrané důležité díly bude do Číny vždy dodávat kopřivnická Tatra. Některé postupně vytipované části a konstrukční celky se ale budou v budoucnu vyrábět na místě.

„V další fázi již bude čínský partner pracovat s kabinami, motory a převodovkami místní provenience od firmy Tung-feng,“ příblížil technický ředitel a místopředseda představenstva Tatry Radomír Smolka.

Tatra vyrábí kromě standardizovaných modelových řad i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. V roce 2017 automobilka vyprodukovala 1481 automobilů, což bylo o 155 více než v roce 2016. Osmdesát procent produkce automobilky jde na export.

Tatra Trucks má zhruba dvanáct set zaměstnanců, dalších více než šest set lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. Vlastníky společnosti jsou čeští podnikatelé Jaroslav Strnad s podílem 65 procent a René Matera s podílem 35 procent. Tatru získali v roce 2013 v dražbě.