Před zpřísněním hypoték banky lapají klienty. Průměrná sazba klesla na 2,49

Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,49 procenta z květnových 2,51 procenta. Jde o první letošní pokles. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy banky vycítily příležitost zvýšit během předpokládaného „hektického hypotečního léta“ svůj podíl na trhu. Zlevnění ale označuje za dočasné. I zájem lidí v červnu rostl. Celkově bylo v červnu uzavřeno 9030 smluv za 19,38 miliardy korun. Od října se totiž zpřísní podmínky pro poskytování hypotečních půjček. 

Video Studio 6
video

Průměrná sazba hypoték klesla na 2,49 procenta

Objem nových hypoték byl v červnu nejvyšší za posledních šest měsíců. Důvodem byla zřejmě obava žadatelů ze zdražování hypoték a ohlášeného zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů.

„Pokračující jarní akční nabídky se postupně přeměnily na letní a vedly v červnu k mírnému poklesu průměrných sazeb Fincentrum Hypoindexu. Ačkoliv ČNB koncem června zvýšila své základní úrokové sazby, zatím se nezdá, že by se v reakci na tento krok banky nějak hrnuly do závodu ve zvyšování sazeb,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Například Česká spořitelna zlevnila hypotéky s pěti, osmi a desetiletou fixací o 0,2 procentního bodu. Od začátku června banka také nově nabízí hypotéky s fixací na 20 let. Wüstenrot nově zavedla Hypotéku dopředu, která umožňuje uzavřít hypoteční úvěr bez vybrané nemovitosti. Nemovitost si klient může vybrat během následujících 12 měsíců.

Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta. Letos v lednu byla na 2,28 procenta.

Žádostí o hypotéky přibylo, v říjnu se pravidla zpřísní

Banky se podle Rajdla snaží před říjnovou platností nových doporučení České národní banky využít zvýšeného zájmu o úvěry k získání nových obchodů. ČNB v červnu oznámila, že od října rozšíří pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti.

Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

„Hypoteční trh žil v červnu obavou z doporučení ČNB. Informace o dalším zpřísňování vyhnaly do bank i ty, kteří zatím váhali nebo svůj záměr odložili. A tlak na uzavírání hypoték bude i nadále pokračovat, protože doporučení jsou již známá a od října je banky začnou uplatňovat. Přes prázdniny proto zájem o hypotéky dle mého názoru nepoleví,“ uvedl hypoteční specialista Chytryhonza.cz Daniel Horňák.

„Česká národní banka, která svým doporučením zamýšlela zájem Čechů o hypotéky snížit, a zchladit tak přehřívající se trh s nemovitostmi, tedy zatím dosáhla pravého opaku,“ podotkl Kovanda.

Obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser upozornil, že trh s nemovitostmi trpí velkým nedostatkem nabídky zejména ve velkých městech a jejich okolí. „Důsledkem je neustálý, byť nyní pomalejší růst cen nemovitostí. Situace je taková, že pokud se na trhu objeví nemovitost s reálnou cenou, je okamžitě prodána,“ uvedl.

Rekord letos nebude, dostupnost hypoték se sníží

Hypoteční trh letos podle Fincentra nepřekoná rekordní hodnoty. Letos banky poskytly v prvním pololetí meziročně o 9650 úvěrů méně a jejich objem meziročně klesl o 13,8 miliardy korun. 

Kovanda nicméně upozorňuje, že éře poměrně dostupných hypoték odtikávají poslední minuty. Nejen kvůli říjnovému zpřísnění podmínek pro žadatele, ale i proto, že bankám zdražují peníze.

„Česká národní banka bojuje proti slabé koruně a po červnovém zvýšení sazeb nelze vyloučit, že přikročí k dalšímu navýšení své základní úrokové sazby už začátkem srpna. Nejpozději se pak k němu uchýlí koncem září. Toto další zdražení peněz budou banky muset nakonec chtě nechtě promítnout do úročení poskytovaných hypoték,“ dodal Kovanda.