Průměrná úroková sazba hypoték letos v květnu zůstala na dubnových 2,51 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Poprvé od roku 2009 ovšem klesl meziměsíčně počet i objem nových úvěrů. Přístup k hypotékám mají od října ztížit nová doporučení ČNB, která centrální banka představila minulý týden.
Počet nových hypoték klesl. Zvykejme si na život v nájmech, říká ekonomka
Ekonomka z Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že Česká republika má obecně vysoký podíl vlastnického bydlení. „To není obvyklé ani v Německu. Musíme si zvyknout, že některé domácnosti zůstanou v nájmech po celý svůj život,“ upozornila.
Hypoindex vykázal stagnaci vůči dubnu ve všech směrech. „Úroková sazba zůstala na 2,51 procenta, počet sjednaných úvěrů klesl o 77 na 7819 hypoték a obdobně klesl jejich objem o 114 milionů na 16,757 miliardy korun,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.
Jarní akční nabídky v květnu přerušily osm měsíců trvající pozvolný růst průměrné sazby hypotečních úvěrů. „Ačkoliv ne všechny banky zastavily jejich zvyšování, většina buď přišla s jarní zvýhodněnou nabídkou, nebo alespoň v návaznosti na tyto akce konkurence vyčkala s dalším růstem sazeb,“ dodal.
Příčiny květnového poklesu trhu nejsou podle Rajdla dramatické. Česká národní banka po ukončení tisku peněz prostřednictvím intervencí proti koruně začala zvyšovat základní úrokové sazby. Dražší úvěry společně s extrémním růstem cen nemovitostí vedou k ochlazení zájmu domácností o pořízení vlastního bydlení.
Trh čekal, co udělá ČNB. Mnoho domácností teď kvůli novým podmínkám může uspíšit nákup
Dopad na hypoteční trh pak bude mít rozhodnutí ČNB z minulého týdne, že od října rozšíří pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.
- Nová opatření ze strany ČNB by podle propočtů České bankovní asociace měla při modelovém aplikování na minulý rok negativní dopad na zhruba pětinu žadatelů o hypoteční úvěr, tedy 22 tisíc z celkových 110 tisíc žadatelů. V objemu by bylo negativně ovlivněno 30 procent žádostí. Pokud by byla stejná pětina použita i u zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen, bylo by odmítnuto dalších pět tisíc žadatelů.
„Nezměněné sazby jsou výsledkem vyčkávání trhu na zprávu ČNB, která přinesla další zpřísnění podmínek poskytování hypotečních úvěrů,“ řekl ČTK hypoteční specialista portálu Chytryhonza.cz Daniel Horňák. Díky zpřísnění podmínek by se ale podle něj mohl potkat zájem o hypotéky a chuť prodat nemovitost ještě za dobré ceny. Ochladnutí a propad cen nemovitostí je totiž na spadnutí, podotkl.
Zavedení přísnějších opatření ČNB způsobí pokles poptávky, protože na trhu bude méně kupujících, kteří budou splňovat kritéria pro nákup nemovitosti hypotečním úvěrem, upozornil ředitel realitní kanceláře Bidli Ondřej Mašín. „Ve výsledku se teď nejspíše dočkáme zvýšení počtu sjednaných hypoték, protože mnoho kupujících bude chtít uspíšit nákup ještě před říjnovým uvedením nových podmínek v platnost,“ odhadl.
Podle ředitele divize hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milana Voldřicha může pokles ve třetím čtvrtletí pokračovat, načež vlivem rozhodnutí ČNB přijde další pokles. Nebo právě pod hrozbou opatření ČNB lidé urychlí svá rozhodnutí pořídit si bydlení na hypotéku, a budou-li mít co koupit, budou nakupovat a trh tím krátkodobě posílí. Ovšem i na konci tohoto scénáře dojde k následnému ochlazení poptávky ve čtvrtém čtvrtletí, poznamenal.
Doporučení ČNB zpřísnit od října pravidla pro poskytování hypoték zvyšuje zájem klientů zejména o hypotéky s dlouhodobými fixacemi na osm, deset a 15 let, které již nyní tvoří více než polovinu z nově poskytnutých hypoték České spořitelny, řekl ČTK mluvčí banky Filip Hrubý. Připomněl, že od července nabídnou hypotéky s fixací na 20 let.
- ČNB zvyšuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,50 % s platností od 1. července 2019.
- ČNB od 1. října 2018 rozšiřuje svá doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI). Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI).
- Ve specifických případech bude možné tyto hodnoty překročit, avšak nejvýše u 5 % úvěrů.
- Platné limity pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti (ukazatel LTV) se nemění.
- ČNB i nadále pracuje na přípravě novely zákona o ČNB, která by jí dala pravomoc stanovovat závazné limity LTV, DTI a DSTI.
- Zdroj: ČNB
Alternativu bude možná pro některé lidi představovat projekt státních úvěrů mladým rodinám, o kterém rozhodla v pondělí vláda. Stát půjčí rodinám do 36 let na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení až dva miliony korun. Úroková sazba bude jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení bude ve výjimečných případech 25 let.
Fond, který peníze rozděluje a letos měl mladým napůjčovat sto milionů korun, už funguje několik měsíců, zájem byl však minimální. Překážkou totiž dosud byly podmínky, přes které se řada lidí nedostala, a také velice nízká částka, kterou stát poskytoval.