Kvůli EET zaniklo 3000 hospod a restaurací, tvrdí podnikatelé. Ministerstvo financí to odmítá

V loňském roce kvůli EET ukončilo činnost tři tisíce hospod a restaurací, především na venkově. Říkají to zástupci podnikatelských svazů a živnostníků, mimo jiné Podnikatelských odborů, Asociace farmářských tržišť, Strany soukromníků nebo Asociace živnostníků. Dodali, že výběr DPH byl navíc u oborů nepodléhajících EET třikrát vyšší u oborů spadajících pod EET. Ministerstvo financí kritiku odmítlo a naopak tvrdí, že podnikatelů v pohostinství přibylo.

Video Studio ČT24
video

Někteří podnikatelé kritizují zavedení EET

Resort financí meziročně v segmentu stravovacích a ubytovacích zařízení zaznamenal nárůst počtu registrací k DPH o 854 subjektů. „Je tedy patrné, že obavy z hromadného ukončování podnikatelské činnosti se v žádném případě nepotvrdily,“ uvedl úřad.

První vlna EET začala předloni v prosinci pro ubytovací a stravovací služby. Druhá vlna začala loni v březnu pro velkoobchod a maloobchod. Ministerstvo k výročí zavedení EET loni v prosinci uvedlo, že od předloňského prosince do loňského října zrušilo v ubytování a pohostinství podnikání 1506 subjektů, nově se registrovalo 2465 subjektů. V souvislosti s výsledky státního rozpočtu ministerstvo uvedlo, že celkový pozitivní dopad EET na inkaso DPH na úrovni veřejných rozpočtů odhaduje loni na 5,2 miliardy korun.

„Z údajů, které jsme získali od Finanční správy, vyplývá, že obory nepodléhající EET měly třikrát vyšší výběr DPH než obory podléhající evidenci. EET tedy nemá žádný pozitivní vliv na výběr daní,“ řekl také předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Podle ministerstva je však prezentované srovnání inkasa DPH podle sektorů metodicky vadné a učiněné závěry jsou mylné a zkreslující.

„Zejména je zcela opomíjena zásadní skutečnost, že různá odvětví rostou či klesají v ekonomice v čase různě, a to zejména v souvislosti s ekonomickým cyklem a citlivostí jednotlivých ekonomických sektorů na něj,“ uvedl úřad. Například obory činnosti, jako výroba PC nebo chemických přípravků, podle něj rostou při celkovém růstu ekonomiky rychlejším tempem než sektory evidující tržby v prvních dvou vlnách.

Video Studio ČT24
video

Ministryně financí Alena Schillerová ke kritice EET

„Opomíjeno je také snížení sazby DPH v sektorech spadajících do první vlny EET a řada dalších vlivů,“ doplnil úřad.

Start dalších vln odložen. ODS ale dál požaduje kompletní zrušení EET

Na zrušení EET jako celku nadále trvá ODS, uvedla na tiskové konferenci první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. „Je to útok na svobodné podnikání v tomto státě,“ dodal předseda Strany soukromníků Petr Bajer.

Podnikatelé podle jejich zástupců utratili za pořízení EET nejméně tři miliardy korun, což označili za neúčelně utracené peníze. Každý rok zaplatí podnikatelé za provoz a servis EET nejméně dvě miliardy korun, dodali.

Loni v polovině prosince Ústavní soud zrušil plánovaný start třetí a čtvrté etapy elektronické evidence s odkazem na to, že je nutné zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. Třetí vlna se týká svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá vybraných řemesel a výroby.

Podle ministerstva tak bude zřejmě start dalších vln EET posunut. Ve třetí a čtvrté vlně, které původně měly začít letos v březnu a červnu, by se mělo podle resortu zapojit do evidence zhruba 300 tisíc podnikatelů. Po roce fungování EET evidovalo tržby 161 tisíc podnikatelů.

Náklady na zavedení EET podle dřívějších údajů finanční správy letos mají činit zhruba 370 milionů korun a v dalších letech zhruba 310 milionů korun ročně.