Evropská investiční banka poskytne ČEZu miliardu. Investice by měly jít do inovací a start-upů

Evropská investiční banka (EIB) poskytne fondu Inven Capital, který je dceřinou firmou energetické společnosti ČEZ, 1,28 miliardy korun (50 milionů eur) na investice do energetických inovací. Fond investuje do rychle rostoucích energetických start-upů působících například ve fotovoltaice, energetických úsporách nebo elektromobilitě. Zdařilé investice má od Invenu nakupovat ČEZ.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Global Warming Images

Stejnou částkou podpoří iniciativu také ČEZ, na investice v oblasti tak bude mít Inven v rámci spolupráce s EIB připraveno přes 2,5 miliardy korun (100 milionů eur). Další peníze fond investuje samostatně. K podpisu dohody došlo v pátek v Praze.

Mluvčí ČEZ Roman Gazdík upřesnil, že nejde o půjčku ze strany EIB, ale o společné investování. „Společně s původně poskytnutým kapitálem ze strany ČEZu a dodatečným financováním z EIB bude společnost Inven Capital disponovat kapitálem v celkové výši přibližně 240 milionů eur (6,2 miliardy korun),“ uvedl výkonný ředitel Inven Capital Petr Míkovec. Místopředseda představenstva ČEZu Tomáš Pleskač doplnil, že aktivity Inven Capital výrazně přispívají k rozvíjení činnosti firmy v oblasti decentralizované energetiky a obnovitelných zdrojů.

Od předloňska vstoupil ČEZ prostřednictvím Inven Capital do několika projektů v Německu. V létě 2015 vstoupil do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim téhož roku vstoupil do firmy Sunfire, vyrábějící moderní palivové články. Na konci loňského dubna se ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy Tado°, která prodává takzvané chytré termostaty.

Letos firma koupila významný minoritní podíl v německé společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory. Vstoupil i do francouzské společnosti Vulog, která poskytuje technologie pro sdílení ekologických aut ve městech.

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Finančně podporuje životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

EIB loni v Česku zvýšila meziročně objem financování o třetinu, když poskytla 619 milionů eur (15,9 miliardy korun) formou nových úvěrů, záruk a vlastního kapitálu. Z toho 526 milionů eur poskytla EIB a 93 milionů eur její dceřiná společnost Evropský investiční fond (EIF).

EIB například poskytla provozovateli přenosové soustavy ČEPS zhruba tři miliardy korun (111 milionů eur) na posílení a modernizace energetické přenosové soustavy. Projekt pomáhá realizaci investičního programu ČEPS na období 2016 až 2020, který zahrnuje 25 projektů přenosové soustavy včetně systémů informačních a komunikačních technologií.

EIB letos zvýšila objem financování v Česku

Letos pak EIB poskytla v Česku formou nových úvěrů a záruk zatím asi 800 milionů eur (20,5 miliardy korun), uvedl viceprezident EIB Vazil Hudák. „Předběžně víme, že jsme v roce 2017 udělali deset transakcí v celkové objemu asi 800 milionů eur. Do konce roce se to možná ještě o něco navýší, ale přibližně mezi 800 až 900 miliony eur bychom se měli za rok 2017 pohybovat,“ řekl Hudák. 

EIB podle něj letos v ČR investovala především přes lokální banky - Českou spořitelnu, ČSOB, Moneta Money Bank nebo Komerční banku. „Zprostředkovatele jsme využili na to, aby posunuli peníze dál na podporu malých a středních podniků, především do oblasti inovací, nových technologií a enviromentálních projektů,“ uvedl.

V příštím roce EIB podle něj v Česku očekává objem financování minimálně na letošní úrovni. „U nové vlády vidíme větší ambici investovat do infrastruktury, do větších projektů. Takže se, myslím, můžeme posunout směrem k 900 milionům až miliardě eur,“ dodal.