Přestože už hypotéky zdražují, za první pololetí si lidé na bydlení půjčili o desetinu víc

Úrokové sazby hypoték se zvyšují a Česká národní banka zpřísňuje podmínky pro poskytování půjček na bydlení, i tak zájem lidí dál roste. Podle dat ministerstva pro místní rozvoj poskytly české banky v prvním pololetí lidem 55 712 hypotečních úvěrů za celkem 113,1 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst počtu o čtyři procenta a objemu o 11 procent. Záznamy ministerstva obsahují údaje od devíti bank, které představují 90 procent trhu.

„Přestože byla první polovina roku nečekaně silná, rekordu na trhu hypoték se zřejmě nedočkáme,“ tvrdí ČTK ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. 

V závěru letošního roku totiž Paták očekává dopad nového zákona o spotřebitelském úvěru, přísnějších doporučení České národní banky a také zvýšených úrokových sazeb. Loni zákazníci právě z těchto důvodů spěchali s vyřízením hypotéky do konce roku a díky tomu bylo poslední čtvrtletí z hlediska sjednaných hypoték extrémně vysoké.

Jinak situaci hodnotí analytik Fincentra Josef Rajdl, podle něhož má letošní rok zatím co do objemu našlápnuto na další rekord.

Úrokové sazby se vrátily nad dvě procenta

Hypotéky přitom letos zdražují, průměrná úroková sazba v červnu stoupla podle Hypoindexu na 2,04 procenta a ocitla se tak na nejvyšší úrovni od ledna 2016. Loni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

ČNB také v polovině června opět zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Vedl ji k tomu rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. Při zhoršení ekonomiky by se mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením. Banka proto rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypoték. Nově se bude vztahovat na všechny poskytovatele úvěrů a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypoteční úvěr.