Nejbohatším člověkem na světě je nyní zakladatel Amazonu Bezos, tvrdí finanční televize

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa. Na tomto postu vystřídal zakladatele softwarové společnosti Microsoft, dalšího Američana Billa Gatese. Informoval o tom ve čtvrtek server finanční televize CNBC.

Zakladatel a šéf Amazonu a nejbohatší muž světa Jeff Bezos
Zdroj: ČTK/AP Autor: Reed Saxon

Server vychází z propočtů na základě růstu ceny akcií Amazonu, podle nichž hodnota Bezosova majetku překročila 90 miliard dolarů (dva biliony korun). Bezos by se tak poprvé dostal na místo nejvyšší. V nedávné minulosti žebříčku většinou kraloval Gates, na příčku nejvyšší se vyšplhal i Mexičan Carlos Slim Helú či Američan Warren Buffett. 

Bezos (53) vlastní zhruba 17 procent akcií Amazonu. Jejich cena od začátku roku do středečního závěru na newyorské burze vzrostla asi o 40 procent a čtvrteční obchodování zahájila dalším růstem. Akcie Microsoftu naopak po zahájení obchodování oslabovaly, čímž se hodnota Gatesova majetku pohybovala kolem 89 miliard dolarů.

Žebříčků je více

Na začátku letošního roku byl přitom Bezos až čtvrtým nejbohatším člověkem světa, uvedla agentura Bloomberg, která také sleduje pořadí nejmovitějších. Časopis Forbes, který přes třicet let vytváří proslulý žebříček nejbohatších lidí na světě, zmínil v březnu Bezose na třetím místě (72,8 miliardy). Na druhé pozici uvedl Buffetta (75,6 miliardy) a na příčce nejvyšší právě Gatese (86 miliard). 

Nejbohatším Čechem byl podle Forbesu na 105. místě opět Petr Kellner s odhadovaným majetkem 12,2 miliardy dolarů (306,6 miliardy Kč).