Prognóza MMF je vůči Česku optimistická. Očekává letos tříprocentní růst

Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) zrychlí růst HDP na tři procenta. Táhne jej především domácí poptávka. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci fondu. Představuje to nejoptimističtější výhled. Poslední odhady českého ministerstva financí nebo České národní banky jsou totiž mírnější. Loni rostla ekonomika o 2,3 procenta.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

„Česká ekonomika si vede dobře. Růst je solidní a míra nezaměstnanosti nízká. Inflace je zpět na cílové úrovni. Veřejné finance jsou v dobré kondici, bankovní sektor je likvidní a ziskový. Přesto politici čelí důležitým výzvám. Zdá se, že roste finanční zranitelnost domácností, na pracovním trhu je nedostatečná nabídka,“ uvedla zpráva MMF.

Spotřebu podporuje podle zprávy silný růst reálných mezd a nízké úrokové sazby. „Rizika jsou na trhu s nemovitostmi. Česká národní banka by měla dostat zákonné nástroje k dosažení makroekonomické obezřetnosti,“ řekl na tiskové konferenci vedoucí mise MMF Alasdair Scott.

Přestože je situace na pracovním trhu příznivá, měly by se podle něj učinit kroky, aby se na něj dostalo více lidí. „Místo snižování dluhu by se mělo více investovat do vzdělávání a budování infrastruktury,“ upozornil. Další doporučení směřovalo na zjednodušení stavebních povolení a obecně podmínek k podnikání.

Konec intervencí v pravý čas, míní MMF

Zpráva upozornila na to, že ČNB ukončila kurzový závazek, kterým oslabovala českou měnu nad 27 korunami za euro, v pravý moment. Měla by se podle ní vyhnout předčasnému zvyšování sazeb. Očekává, že inflace v České republice letos dosáhne 2,3 procenta. Příští rok by se měla vrátit zpět k inflačnímu cíli dvě procenta.

Video 90’ ČT24 - Vládní krize pokračuje
video

Ekonom Pavel Neset: K odhadovanému pozitivnímu vývoji přispívá i celosvětové oživení

Česká národní banka v poslední prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta. Pro příští rok ČNB nechala odhad růstu na 2,8 procenta. Podle odhadů ministerstva financí letos a příští rok ekonomika poroste o 2,5 procenta. Evropská komise pak uvádí pro rok 2017 růst o 2,6 procenta.