Intervence ČNB skončily. Koruna je od teď po více než třech letech volná

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním mimořádném měnověpolitickém zasedání rozhodla o ukončení kurzového závazku ČNB. Toto rozhodnutí má okamžitou platnost. V rámci intervencí bránila centrální banka posílení české měny pod 27 korun za euro.

Česká národní banka ukončila intervence, kterými od listopadu 2013 bránila české měně posílit pod 27 korun za euro. 

„Bankovní rada ukončila svůj kurzový závazek. Koruna je tedy volná a může začít směle posilovat. V tom ji podporuje dobrý výkon ekonomiky, jejíž vnější rovnováhy vykazují přebytky,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Krátce po oznámení konce oslabování koruna reagovala posílením k hranici 26,70 koruny za euro. Kolem 17:30 zaznamenala své maximum kolem 26,56 Kč za euro, později začala slábnout. 

„Žádný závazný mandát k obraně konkrétních hranic kurzu jsme v tuto chvíli nestanovili a ani nepočítám, že by to tak bylo v nejbližší budoucnosti,“ prohlásil na tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok.

22 minut
Guvernér ČNB Jiří Rusnok k ukončení intervencí
Zdroj: ČT24
Naše míra tolerance na začátku bude velmi široká. Je potřeba nechat kurz, aby si našel svoji novou úroveň.
Jiří Rusnok

„Mnohokrát jsme avizovali, že po ukončení závazku očekáváme poměrně rozkolísané chování kurzu koruny. Na začátku budeme tuto rozkolísanost tolerovat. Jde o to, aby si koruna našla nějakou novou rovnovážnou úroveň, která by postupně měla odrážet základy české ekonomiky,“ dodal.

Režim devizových intervencí podle guvernéra splnil cíl. „Nepozorujeme nějaké narůstající zásadnější problémy, které by ohrožovaly český ekonomický vývoj v nejbližším období. A to je nová situace, která tady před třemi lety nebyla. Máme o desítky tisíc více pracovních míst, máme o zhruba 10 procent větší HDP než jsme měli v roce 2013. A dovolím si tvrdit, že dva až tři procentní body k tomu růstu byly zásluhou kurzového závazku,“ uvedl Rusnok.

„Měkký polštář pro český průmysl“ je pryč

Intervence České národní banky krátkodobě pomohly hospodářskému růstu, snížily nezaměstnanost, ale byla by chyba se na ně dlouhodobě spoléhat. Není možné založit dlouhodobou konkurenceschopnost a úspěšnost ekonomiky pouze na ovlivňování kurzu. Novinářům to v reakci na ukončení intervencí řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda se nyní musí soustředit například na další zlepšování infrastruktury, na investice vědy a výzkumu i na zlepšování kvality vzdělávání a na podporu exportu, popsal.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že se ukončení devizových intervencí všeobecně očekávalo, takže nejde o žádné překvapení. „Z hlediska ministerstva financí jsme během prvního čtvrtletí zejména využívali přetrvávající výhodné situace na dluhopisovém trhu a pokryli jsme své potřeby na nejbližší měsíce,“ uvedl Babiš. 

Kurz CZK/EUR
Zdroj: ČNB

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že intervence vytvářely měkký polštář pro český průmysl. „Což ho dlouhodobě hýčkalo způsobem, který má v sobě rizika,“ uvedl. Nynější rozhodnutí ČNB považuje za dobrý krok. „Byla to dobrá doba pro to, aby se ten režim ukončil,“ sdělil. Nová situace bude podle něj znamenat větší nároky na produktivitu a inovace. „To je to, co Česko potřebuje, takže myslím, že dlouhodobě je to dobrý krok,“ dodal.

Česko by se mělo soustředit na produkci výrobků s vysokou mírou přidané hodnoty a jejich prodej v zahraničí, ne na nízkonákladovou práci díky nízkému kurzu. „To je nebezpečné pokušení, kterému bychom neměli podlehnout,“ uvedl.

11 minut
Reakce ministra financí Babiše a premiéra Sobotky na krok ČNB
Zdroj: ČT24

„Byla to otázka času, samozřejmě to exportérům trochu sníží jejich výhodu, na druhou stranu zase dovozcům to zvýší výhodu,“ uvedl šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Považuje za podstatné, že české firmy budou muset přehodnotit strategii. „A více investovat do efektivity a inovací, než spoléhat jen na devalvovanou míru koruny,“ řekl Bělobrádek, který má v kabinetu na starosti vědu, výzkum a inovace. 

Prezident Miloš Zeman je velmi rád, že Česká národní banka zrušila kurzový závazek. Hrdý národ má podle něj mít silnou měnu, prohlásil. Připomněl, že byl po celou dobu devizových intervencí proti nim a usiloval o jejich zrušení.

Předseda TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek očekává po čtvrtečním ukončení devizových intervencí České národní banky výkyv kurzu koruny a po nějakém čase jeho ustálení. Česká měna bude vůči euru zhruba o dvě koruny pevnější, odhadl ve Sněmovně v rozhovoru pro Českou televizi a ČTK.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že jeho strana nikdy nepodporovala režim devizových intervencí, protože udržoval nízkou cenu práce v České republice. Mělo to sice efekt v podpoře exportu, ale snižovalo to koupěschopnou poptávku českého obyvatelstva. Hodnota české koruny byla takto podle něj výrazně „podtrhována,“ což dávalo vydělat „našim odběratelům, zejména v Německu“.

15 minut
Události ČT: Konec intervencí
Zdroj: ČT24

Co bylo a bude

Důvodem, proč centrální banka v roce 2013 spustila oslabování koruny, byla jednak její obava z deflace a zároveň snaha podpořit ekonomický růst a zaměstnanost oslabením koruny. 

Intervence prospěly vývozcům. „Tratila na nich ta část veřejnosti, která své živobytí nijak nespojuje s profitabilitou vývozu nebo navázaných odvětví,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Podle některých ekonomů však na nich tratilo celé hospodářství.  

Kurz CZK/USD
Zdroj: ČNB

Nyní se tak zřejmě exportérům přitíží. Vzroste kurzové riziko a firmy se budou muset začít opět proti němu zajišťovat, míní Polanský. „Také se sníží jejich konkurenční výhoda, což se může odrazit v nižším objemu exportů, v mírně vyšší míře nezaměstnanosti a menší ochotě firem zvyšovat mzdy,“ doplnil.   

Konečné číslo, za kolik ČNB intervenovala (tedy prodávala koruny a kupovala eura) ještě není známé, protože například souhrn intervencí za březen bude znám až začátkem května, ale jistě to bude hodně přes bilion korun.

Devizové intervence ČNB
Zdroj: ČTK/ČNB

V průběhu posledního roku investoři začali sázet na konec kurzového závazku a následné posilování koruny proti euru, přiblížil ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. „Spekulanti přibývali i v posledních dnech, kdy byla tato spekulace velmi drahá. Podle našeho odhadu investoři investovali do této spekulace až 30 miliard eur. To je na českou ekonomiku obrovská částka, nicméně to není velká částka pro londýnské investory,“ dodal.

Podle něj minimálně v prvních týdnech a měsících reálná ekonomika nebude mít hlavní roli na utváření kurzu. „Jedním z důvodů je, že mnozí exportéři si na finančním trhu zajistili kurz, za který budou prodávat eura, která v budoucnosti získají,“ řekl.

K posílení se koruna podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče vydá buď spontánně, tedy za podpory fundamentu české ekonomiky, anebo za podpory vyšších úroků ČNB, pokud by se spontánní posílení nedostavilo.

2 minuty
Dopady intervencí na lidi
Zdroj: ČT24

Pro ČNB pak bude podle Michala Kolesara z PwC ČR komplikované, jak bude velké devizové rezervy získané intervencemi spravovat. „Protože předpokládáme, že velkou většinu drží v eurech, a momentální sazby na eura jsou záporné,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 20 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 20 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
včera v 12:38

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...