Ekonomika eurozóny stále potřebuje podporu, stimulační opatření budou pokračovat

Hospodářské oživení v eurozóně nabírá na síle, ekonomika však stále potřebuje podporu. Evropská centrální banka (ECB) proto zatím není připravena stahovat svá stimulační opatření. Řekl to v pondělí šéf ECB Mario Draghi výboru Evropského parlamentu pro hospodářské záležitosti.

Šéf ECB Mario Draghi
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Fredrik von Erichsen

Tlaky na omezování stimulačních opatření ECB zesílily v důsledku rostoucí inflace v eurozóně. Draghi nicméně uvedl, že vzestup inflace je pouze dočasný a stojí za ním téměř výhradně stoupající ceny ropy. Dodal, že ECB nebude reagovat na krátkodobé výkyvy v ekonomických údajích.

„Podpora prostřednictvím našich opatření v oblasti měnové politiky je stále zapotřebí… Základní inflační tlaky zatím zůstávají velmi tlumené a očekává se, že budou zesilovat jen zvolna.“ 

Mario Draghi

šéf Evropské centrální banky

Draghi také upozornil na přetrvávající problémy na trhu práce a na slabý růst produktivity. 

ECB usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Mezi kritiky uvolněné měnové politiky ECB patří například šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici.

„Politika nulových úrokových sazeb ve spojení s rostoucí inflací je pro německé střadatele ničivá,“ uvedl minulý měsíc bavorský ministr financí Markus Söder.