Živnostníci s paušály opět získají slevy na děti a manželku. Ale jen při obratu do milionu ročně

Desetitisíce živnostníků, kteří využívají výdajových paušálů a mají děti, budou platit nižší daně. Vládní koalice se nakonec dohodla, že drobným podnikatelům vrátí daňové slevy na dítě a na manželku. Zároveň ale budou moci paušály využívat jen živnostníci s ročním obratem do milionu ročně. Dnes je hranice dva miliony. Právě s omezením paušálů jen na drobné živnostníky ale nesouhlasí pravicová opozice.

Video Události
video

Události: Změny pro živnostníky

Soukromá účetní Marcela Rytířová napadla na podzim 2014 zrušení daňových slev pro živnostníky s paušály u Ústavního soudu. Ten ale její stížnost o rok později z formálních důvodů zamítl. 

„Bylo to velké zklamání, protože jsem očekávala, že nějakým způsobem se to začne řešit, bohužel nezačalo,“ vzpomíná dnes paní Rytířová. Při svém podnikání nechce evidovat jednotlivé položky a využívá raději šedesátiprocentní výdajový paušál. Kvůli tomu si ale nemůže z daní odečíst svého syna Matyáše.

Stejně jako ona nemůže daňové slevy na děti a manželku v současnosti využívat zhruba 100 tisíc živnostníků s paušály.

Koalice změnila názor

Nyní se ale vládní koalice dohodla, že živnostníkům s paušály daňové slevy na děti vrátí. 

 

Návrat slev pro živnostníky a zároveň omezení paušálů jen pro lidi s obratem do milionu ročně přijde státní rozpočet na miliardu a půl ročně.

Na jaře s obdobným návrhem nesouhlasila ČSSD, požadovala, aby případné změny byly rozpočtově neutrální. Nyní názor změnila, i kvůli spuštění elektronické evidence tržeb. Ta má podle vlády přinést právě od živnostníků do rozpočtu miliardy korun ročně.

Novelu zákona, která tyto slevy zavádí, by měli poslanci schválit do konce roku. S koaličním návrhem ale nesouhlasí pravicová opozice. Nelíbí se jí hlavně to, že tisíce živnostníků s obratem mezi jedním a dvěma miliony ročně už nebudou moci paušály využívat. ODS považuje za správné, že budou moci uplatňovat slevu, ale kritizuje, že se mnoha z nich tyto paušály týkat nebudou. 

TOP 09 poukazuje na to, že tento krok poškodí spousty živnostníků s obratem mezi jedním a dvěma miliony korun. 

KSČM se pak domnívá, že je toto opatření nutné nejen přepočítat, ale možná i korigovat.  

Ministerstvo financí hodlá ve sněmovně návrh na vrácení slev a omezení živnostenských paušálů připojit k jinému daňovému zákonu. Platit by měl od ledna 2017. A to i zpětně – v případě, že ho poslanci nestihnou schválit do konce roku.