Kontrolní hlášení je podle veřejnosti absurdní

Podnikatelská veřejnost v on-line hlasování rozhodla, že povinnost podávat takzvané kontrolní hlášení je absurditou roku 2016. Důvodem jsou často sporné postupy úřadů, pokuty za systémové chyby a to, že nařízení ve skutečnosti nic nenahrazuje ani nezlepšuje, ale naopak přidělává další zbytečnou práci.

Od 1. ledna 2016 musí všichni plátci DPH podávat každý měsíc (fyzické osoby kvartálně) takzvané kontrolní hlášení, což je speciální daňové tvrzení, které ale nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH, ani souhrnné hlášení. Firmy musely poprvé kontrolní hlášení podat do 25. února.

Kontrolní hlášení k DPH jsou podle ministerstva financí jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Politická opozice je od začátku kritizovala. 

„Nejvíce na zavedení kontrolního hlášení logicky doplatí malí a střední podnikatelé.“

Irena Bartoňová Pálková

viceprezidentka Hospodářské komory

Každoročně vyhlašovaná Absurdita roku je česká anticena, kterou udělují Hospodářské noviny a společnost Communa za největší komplikace spojené s podnikáním v České republice. Má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům.

Cena je od roku 2007 udělována v souvislosti s pozitivní cenou Česká spořitelna Živnostník roku a Vodafone Firma roku a veřejnost o ní rozhoduje pomocí on-line hlasování. Řada komplikací, na něž anketa upozornila, byla posléze zmírněna nebo zrušena.