Pád Lehman Brothers dostihl banku JPMorgan Chase. Zaplatí 35 miliard korun za urovnání většiny žalob

Americká banka JPMorgan Chase & Co. zaplatí 1,42 miliardy USD (35,3 miliardy Kč) za urovnání většiny žalob, které ji obviňují, že odvedla z investiční banky Lehman Brothers Holdings několik dní před jejím kolapsem v září 2008 důležitou likviditu. Urovnání musí ještě schválit bankrotový soud, napsala agentura Reuters.

Urovnání vyřeší většinu z žalob v hodnotě 8,6 miliardy USD podaných na JPMorgan, které obviňovaly firmu, že zneužila svůj vliv jako hlavní zúčtovací banky Lehman Brothers a odčerpala z ní miliardy dolarů jako záruky před bankrotem Lehman Brothers 15. září 2008, což vyvolalo globální finanční krizi. Podle věřitelů Lehman Brothers JPMorgan záruky nepotřebovala a vytáhla tyto peníze na jejich úkor.

„Dohoda o vyrovnání sice není globálním řešením všech problémů mezi stranami, ukončuje ale výraznou část jejich neshod,“ uvedli právníci firmy Lehman a jejích věřitelů. „Kompromisy vyjasněné v dohodě o urovnání jsou spravedlivým a nestranným řešením.“

Historický bankrot

JPMorgan se k urovnání odmítl vyjádřit, stejně jako mluvčí Lehman. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že urovnání by nemělo mít výrazný dopad na hospodaření JPMorgan.

Lehman Brothers byla kdysi čtvrtou největší bankou v USA. Její bankrot v roce 2008 byl největším bankrotem v americké historii. V březnu 2012 banka opustila režim bankrotové ochrany, aby mohla prodat zbývající majetek a začít vyplácet své věřitele.