Vánoce nebudou tak štědré jako loni, ukazuje průzkum. V kurzu jsou dárky z druhé ruky

Nahrávám video
Události: Češi podle průzkumu letos utratí za vánoční dárky méně
Zdroj: ČT24

Vánoce českých domácností budou letos skromnější než loni. Lidé za dárky, výzdobu a jídlo plánují podle průzkumu České bankovní asociace utratit zhruba dvanáct tisíc korun, o 1500 méně něž minulý rok. Zároveň také stoupá obliba dárků z druhé ruky – například knih či elektroniky.

Největší část z vánočního rozpočtu připadá na dárky. Nejčastěji se za ně Češi chystají vydat mezi třemi a pěti tisíci korunami. Týká se to 22 procent lidí. Téměř stejně dotázaných plánuje za dárky utratit od pěti do deseti tisíc. Tisíc až tři tisíce korun si jako hranici stanovilo třináct procent lidí.

Malá skupina lidí nechce na Vánoce šetřit a na dárky si hodlá vzít půjčku. Za dobrý plán to považují tři procenta Čechů. Nejčastěji si lidé plánují půjčit pět až deset tisíc korun. Podobný zájem je ale i o půjčky mezi deseti až patnácti tisíci, stejně jako o ty od dvou do pěti tisíc. Za půjčené peníze lidé nakupují nejvíc hračky, vybavení do bytu a elektroniku. Odborníci před půjčkami na spotřebu dlouhodobě varují.

Ti, kteří si nechtějí půjčovat, ale ani nemají příliš volné hotovosti, vybírají z použitého zboží. Na internetu jeho prodej od začátku roku stoupl o čtvrtinu a proti loňsku je vyšší o třicet procent. A prodeje rostou dál. V případě knih lidé často shánějí vzácná vydání, u elektroniky je stále největší motivací úspora peněz.

Použité zboží jako dárek k Vánocům plánuje věnovat podle zjištění antikvariátu, kde natáčel štáb ČT, asi třetina lidí. Většinou jde o mladší ročníky. „Začíná to být běžnější a běžnější. Často lidé shánějí třeba dárky pro své prarodiče, takže může jít třeba o historické romány. A potom to bývají úplné běžné bestsellery, které vycházejí ve velikých nákladech. A my je máme docela rychle k dispozici,“ popisuje manažerka společnosti Knihobot Barbora Votavová.

Poptávka je ale také po použité elektronice, například po repasovaných chytrých telefonech. „Minulý rok jsme vyprodali naše skladové zásoby, takže letos jsme se na poptávku ještě lépe připravili. Pro nás vrchol sezony začal už s obdobím Black Friday,“ konstatuje regionální manažerka e-shopu Swappie Šimona Sedlárová.

Mobily i herní konzole

Právě mobilní telefony patří v on-line secondhandech k nejčastěji poptávaným výrobkům. Zájem je také o herní konzole a počítačové hry. „V Česku na naší platformě evidujeme přibližně 700 e-shopů, které prodávají zboží z druhé ruky. Přibližně třetina z nich má i kamennou prodejnu,“ konstatuje ředitel společnosti Shoptet Samuel Huba. Za poslední rok pak přibylo asi 120 takových prodejců – nejčastěji s elektronikou a oblečením.

Obchodníci nicméně podle ankety, kterou na konci prvního adventního víkendu provedla ČTK, zatím nestrádají, tržby jsou podle nich meziročně srovnatelné. Shodli se, že lidé nakupovali suroviny na pečení, adventní kalendáře či sladkosti k blížícímu se svátku Mikuláše. A pod stromeček zase hračky, kosmetické balíčky či dárková balení alkoholu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prioritou je zajistit bezpečnost českých občanů v Íránu, sdělil Babiš

V reakci na útok proti Íránu sdělil premiér Andrej Babiš (ANO), že prioritou je zajistit bezpečnost českých občanů, kteří se v zemi ještě nachází. Politici opozičních stran považují americké a izraelské údery k zastavení íránského jaderného programu za správné či pochopitelné. Pokud přispějí k pádu íránského režimu, bude to dobře pro obyvatele i mezinárodní společenství, sdělil předseda opoziční ODS Martin Kupka. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib míní, že je nešťastné, že USA postupují v rozporu s mezinárodním právem.
10:57Aktualizovánopřed 19 mminutami

VideoHosté Událostí, komentářů se přeli o systému emisních povolenek ETS 2

Čtveřice unijních států se postavila proti odkladu a změnám v systému emisních povolenek ETS 2. Potřebu systém reformovat naopak vidí šestnáct států sedmadvacítky, mezi nimi i Česko. Vládní koalice pak vyzývá ke zrušení celého systému. Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) argumentuje náklady pro domácnosti, upozornil na možný další nárůst cen povolenek po roce 2030. Emisní povolenky jsou „důležitý nástroj“ ke splnění klimatického cíle pro rok 2030, podotknul europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Náměstek ministryně financí Petr Mach (Svobodní za SPD) potvrdil, že vláda nepřipustí zavedení ETS 2, zmínil úspory pro obyvatele. Členka sněmovního rozpočtového výboru Vendula Svobodová (Piráti) tvrdí, že není jistota, že by se ceny nezvyšovaly i přes nezavedení povolenek – například kvůli inflaci. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 5 hhodinami

Video„Lidé mají stále obavy“. Před rokem vykolejil u Hustopečí vlak s benzenem

Přesně před rokem došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka – u Hustopečí nad Bečvou vykolejil vlak s benzenem. Z tisíce tun této toxické a hořlavé látky do krajiny unikla asi čtvrtina. Sto padesát tun benzenu již bylo odstraněno, zbývá odklidit ještě sto tun. „Není to úplně u konce, lidé mají obavy, co může nastat, kdyby například přišel velký déšť. Nevíme, co může nebezpečná látka v zemi do budoucna udělat,“ uvedla starostka obce Júlia Vozáková (nestr. za KDU-ČSL). V den havárie se na místě sešlo na 180 hasičů ze čtyř krajů i ze Slovenska, škoda činí cekem 428 milionů korun.
před 7 hhodinami

Měst omezujících hazard přibývá. Češi přesto loni prosázeli bilion korun

Přibývá měst, která zakázala nebo omezila provoz heren a kasin. Například v Plzni od nového roku vyhláška zakazuje veškerý hazard. K regulaci heren pak přistoupila i Polička, Karlovy Vary nebo Benešov. I přes postupné omezování překročil počet vsazených peněz v Česku v roce 2025 jeden bilion korun. Téměř tři čtvrtiny částky lidé vsadili přes internet.
před 7 hhodinami

VideoMéně peněz armádě uškodí, Zůna se pod to podepsal, říká Hřib

Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je důležité, aby obranné výdaje byly smysluplné, hospodárné a transparentní. Řekl to v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Objektivně podle něj bude v rozpočtu armády chybět asi dvacet miliard, což ovlivní modernizaci. Sdělil, že ačkoliv ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) avizuje, že to modernizační projekty neohrozí, v kapitolním sešitě k rozpočtu podepsaném Zůnou se píše, že „republika nebude schopna naplnit závazky v rámci NATO“ a že „bude nutné přistoupit k odkládání výstavby schopností, navýší se vnitřní dluh armády a náklady na kompenzaci takto prohloubeného schopnostního deficitu v budoucnosti násobně převýší momentální krátkodobé úspory“.
před 8 hhodinami

VideoDíky GPS našel ukradené kolo, policie mu ale nepomohla

Krádeží kol v Česku podle policejních statistik každoročně ubývá, i díky stále propracovanějším bezpečnostním prvkům včetně GPS lokátorů. Ani ty ale nemusí být zárukou, že majitel získá své kolo zpět. Přesvědčil se o tom Kamil Svatoň, který tímto způsobem vystopoval svůj ukradený bicykl. Svatoň obratem předal souřadnice policii, svoje kolo ale stále nemá. „Do dnešního dne ho sleduju, do dnešního dne vím, kde je. Pán ho měl uskladněné, dokonce několikrát na něm i vyjel na projížďku,“ popisuje Svatoň. „Policisté ve věci provedli šetření, ale vzhledem k tomu, že v daných místech nikoho nezastihli, nemohli tedy bez souhlasu uživatele vstoupit na pozemek nebo do obydlí,“ vysvětluje mluvčí policie Plzeňského kraje Michaela Raindlová. Zloděj, který okradl Svatoně, mezitím odcestoval do zahraničí. Aktuálně se kolo hlásí ze Zakarpatské oblasti na Ukrajině.
před 18 hhodinami

Babiš jednal s velvyslancem USA o plnění závazků u výdajů na obranu, píše Deník N

Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v minulých dnech s americkým velvyslancem v Praze Nicholasem Merrickem o výdajích na obranu, napsal v pátek Deník N. Vláda chce snížit obranné výdaje ve srovnání s návrhem rozpočtu předloženým minulým kabinetem. Velvyslanec navrhl podle Deníku N Babišovi, že by Česko mohlo splnit svůj závazek vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu tím, že by přispělo do fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nákup zbraní Ukrajině. Podle Deníku N to Babiš odmítá a snaží se získat roční odklad.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V Budějovicích bylo dvacet stupňů, maxima hlásí pětina stanic

Teplotní rekordy v pátek padly na víc než pětině míst, zapsalo je 38 ze 172 dlouhodobě měřících meteorologických stanic. Nejvyšší hodnotu teploměr ukázal v Českých Budějovicích, bylo tam 20,7 stupně Celsia. Byla to jediná a první letos naměřená teplota nad dvacet stupňů. Devatenáct stupňů Celsia nebo víc meteorologové zaznamenali ještě na dalších osmi místech, shrnul Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...