Soud vrátil k došetření případ demonstranta, který dostal podmínku za nášivku wagnerovců

Městský soud v Praze zrušil půlroční podmínku, kterou za veřejné schvalování válečných zločinů dostal protivládní demonstrant Jakub Jašek. Případ vrátil k došetření státní zástupkyni. ČT to zjistila z justiční databáze. Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal muže za to, že měl na sobě na březnovém protestu na Václavském náměstí nášivky s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny. Kromě podmínky mu uložil peněžitý trest a na rok zakázal pobyt na území Prahy. Jašek vinu odmítl a proti verdiktu se odvolal.

O Jaškově odvolání rozhodl Městský soud v Praze minulý týden v neveřejném zasedání. „Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena státnímu zástupci k došetření,“ stojí v justiční databázi Infosoud. „Pro poskytnutí informací je nejdříve potřeba vyčkat doručení rozhodnutí procesním stranám,“ reagoval mluvčí soudu Adam Wenig.

Soud nepravomocně potrestal jednatřicetiletého Jaška za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Činu se muž podle státní zástupkyně dopustil tím, že měl na sobě na březnové protivládní demonstraci v Praze nášivky s písmenem Z a logem wagnerovců. Soud mu za to uložil půlroční podmínku s dvouletým odkladem a peněžitý trest 12 tisíc korun a na rok mu zakázal pobyt na území Prahy.

Podle soudce Lukáše Svrčka nebylo pochyb, že Jašek veřejně schvaloval válečné zločiny. Ohledně posouzení toho, zda se na Ukrajině válečné zločiny dějí, odkázal na zprávu vyšetřovací komise OSN. Jašek obvinění odmítl s tím, že vycházel zejména z informací na sociálních sítích. „Měl jsem za to, že svým jednáním neschvaluji žádné genocidium či zločiny páchané kdekoliv, kýmkoliv a na komkoliv,“ dodal Jašek, podle kterého ruská strana občany samozvaných republik na východě Ukrajiny chrání „před zločinným ukrajinským režimem“.

Na další demonstraci si vzal opět nášivku wagnerovců

Obvodní soud pro Prahu 1 má na stole i druhý Jaškův případ, v němž opět čelí obvinění ze schvalování genocidy. Muž měl totiž na dalším protivládním protestu v květnu znovu na batohu nášivku s logem wagnerovců. Soudkyně mu trestním příkazem uložila půlroční podmínku, peněžitý trest a propadnutí nášivky. Jašek i žalobkyně se ale proti verdiktu odvolali, soud proto bude případ projednávat v hlavním líčení.

Soud řešil v souvislosti s jarními protivládními protesty ještě další čtyři případy. V polovině června nepravomocně potrestal bývalého disidenta Jaroslava Popelku, který vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. Soudkyně mu dala čtyřměsíční podmínku a na rok a půl zakázala pobyt na území Prahy. Popelka řekl, že se cítí nevinen.

Jednoho muže soud pravomocně potrestal kvůli útoku na policistu před Národním muzeem. Za násilí proti úřední osobě a výtržnictví dostal půlroční podmíněný trest. Peněžité tresty a roční zákazy pobytu v Praze pak soudkyně udělila dvěma bratrům, kteří na demonstraci Česko proti bídě přišli s nášivkami s písmenem Z. Půlroční podmínku zase dostal muž, který po březnovém protestu poškodil projíždějící auto s ukrajinskou poznávací značkou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zdravotníci se nedrželi postupů, ukázal audit v případu úmrtí dvou novorozenců v Litoměřicích

Kontrola kvůli loňskému úmrtí dvou novorozenců a resuscitaci dalších dvou v litoměřické nemocnici ukázala, že zdravotníci se v těchto případech odchýlili od doporučených lékařských postupů a doporučeného použití některých léčiv. Na základě interního auditu však nelze určit, jestli tato pochybení byla příčinou úmrtí obou miminek. Ve středu o tom informovala Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří.
před 13 mminutami

VideoŠitý na míru, tepe návrh zákona o střetu zájmů Výborný. Vondráček: Jsme v něm všichni

Prezident Petr Pavel hovořil s ministrem zemědělství Martinem Šebestyánem (za SPD) o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Šéf resortu označil komunikaci zemědělského fondu s orgány Evropské unie ohledně dotací za bezproblémovou, nesouhlasí prý se současnou podobou zákona o střetu zájmů. Poslanci nyní navrhují jeho změnu. Podle člena sněmovního zemědělského výboru Marka Výborného (KDU-ČSL) má návrh zákona zbavit premiéra Babiše střetu zájmů, označil to jako „neakceptovatelné“. Návrh zákona je podle něj ušitý na míru. Místopředseda ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) tvrdí, že „ve střetu zájmů – nikoliv podle zákona – jsme do nějaké míry přece všichni, když rozhodujeme o věcech, které se týkají našeho platu, zákonů.“ Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 22 mminutami

Nové centrum v Ostravě má posílit obranu proti kyberútokům

V ostravských Vítkovicích se otevřelo nové centrum kybernetické bezpečnosti. Má pomáhat firmám i veřejným institucím čelit rostoucím kybernetickým hrozbám. Nabídne vlastní bezpečnostní služby i školení pro firmy a veřejnost. Policie ročně řeší už kolem 22 tisíc trestných činů souvisejících s kyberkriminalitou.
před 3 hhodinami

Pieta připomene 84 let od vyhlazení Lidic

V Lidicích si lidé připomenou 84 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Na místě se uskuteční vzpomínkové akce. Lidice nacisté vyhladili po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, posloužit to mělo i jako varování před opakováním podobných akcí. Oběťmi tragédie se stalo 340 obyvatel.
před 5 hhodinami

Druhý cizí jazyk bude v ZŠ povinně volitelný, nikoliv povinný, rozhodl Plaga

Druhý cizí jazyk v základních školách (ZŠ) nebude povinný, ale povinně volitelný. Školy ho budou muset nabízet, žáci si ale budou moci vybrat, zda si ho zvolí, či ne. Vyplývá to z dopisu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) ředitelům škol. Ty zároveň nebudou muset učit děti angličtinu od první třídy. Plaga chce nechat na školách, jak angličtinu na prvním stupni do výuky zařadí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Proti výsledkům maturit žáci podali přes tisíc odvolání. Zatím jich uspělo deset

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) dostalo přes tisíc odvolání proti výsledkům didaktických testů státních maturit. Nejčastěji chtěli studenti přezkoumat testy z češtiny. Deset maturantů už s odvoláním uspělo. Devět z nich může zkoušku znovu opakovat, jeden po změně hodnocení v testech nakonec uspěl. Žádosti o přezkum společné části maturitní zkoušky mohli studenti podávat do 4. června. Ministerstvo nevylučuje, že ještě nějaká odvolání přijdou poštou.
před 13 hhodinami

Koalice oznámila ředitelům ČT a ČRo, že poplatky zruší. O nové částce se nemluvilo

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) v pondělí předloží vládě zákon, který zruší televizní a rozhlasové poplatky. Po úterním jednání pracovní skupiny o veřejnoprávních médiích to na síti X uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). O výši částky, kterou by Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) měly místo toho dostat ze státního rozpočtu, bude podle něj kabinet v pondělí diskutovat. Zástupci vládní koalice v úterý jednali s řediteli ČT Hynkem Chudárkem a ČRo René Zavoralem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Resort obrany připravuje přezbrojení střední brigády

Resort obrany připravuje další velkou zakázku. Půjde o přezbrojení střední brigády, která by měla dostat nová kolová bojová vozidla pěchoty. Potvrdil to ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda chce nahradit stávající obrněnce Pandur, které už podle ní nevyhovují aktuálním potřebám. Soutěž na nové má být otevřená.
před 13 hhodinami
Načítání...