Vláda jednala v Jeseníku, výjezdní zasedání chce opakovat několikrát ročně

26 minut
Brífink po jednání vlády v Jeseníku
Zdroj: ČT24

Aktuální vládní návštěva Olomouckého kraje a schůze v Jeseníku by neměly být posledními podobnými akcemi. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu řekl, že výjezd, při němž ministři celý den poznávají problémy regionu, chce opakovat třikrát až čtyřikrát do roka. Loni k tomu neměl podle jeho slov kabinet prostor, po prvním půlroce mandátu se druhý věnoval předsednictví EU. Ambicí vlády je podle premiéry postupně navštěvovat i další regiony Česka.

Že vláda přijela jednat právě do Jeseníku, ocenila starostka města Zdeňka Blišťanová (TOP 09). Region podle ní potřebuje pomoc vlády například při řešení bytové výstavby či situace ve zdravotnictví. Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) doplnil, že se mluvilo například o dopravě či cestovním ruchu. 

Fiala ve středu mimo jiné mluvil se stavaři, kteří budují obchvat Bludova. Předsedu vlády ujistili, že důležitá dopravní stavba bude dokončena v termínu, možná dokonce o něco dříve. Novinářům před zasedáním vlády v Jeseníku premiér řekl, že stavba zlepší dostupnost regionu a může být příkladem zlepšování dopravní infrastruktury v Česku. Vláda se podle něj vydala na svou první cestu na Jesenicko, protože tam špatná dopravní dostupnost lidem komplikuje život.

Obchvat s přeložkou významně uleví Bludovu a okolním obcím, kterými nyní projíždí velké množství aut. „Co je podstatné, znamená to rychlejší spojení směrem na Šumperk a Jeseník, zlepšení dopravní obslužnosti a také větší bezpečnost na silnicích,“ doplnil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), podle kterého nová čtyřproudá silnice vedoucí kolem Bludova také sníží riziko dopravních nehod.

V okresech Bruntál, Jeseník a Šumperk letos stát investuje do dopravní infrastruktury 3,2 miliardy korun, dalších 21,5 miliardy pak do konce roku 2030, avizoval na brífinku Fiala. Zmínil i investice do železnice, například nedávné dokončení elektrifikace tratě mezi Šumperkem a Libinou.

„Když mluvíme o znevýhodněných regionech, máme často na mysli Karlovarský nebo Ústecký a Moravskoslezský kraj, které podle řady definic tyto parametry splňují. Nesmíme však zapomínat ani na části krajů, které jako celek problémy nemají, jako je Olomoucký, ale kde také existují lokality, které jsou z určitých hledisek znevýhodněny,“ zdůraznil premiér. Doplnil, že díky poloze Jesenicka se může vláda zabývat zároveň i problémy sousedního Moravskoslezského kraje.

5 minut
Události: Vláda jednala v Jeseníku
Zdroj: ČT24

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) více podpoří malé obce a města z hospodářsky a sociálně ohrožených území. V příštím týdnu vyhlásí výzvu s částkou 2,39 miliardy korun a zvýhodněny budou právě žádosti z těchto oblastí. Změnu v programu Podpora rozvoje regionů 2019+ ve středu také schválila vláda.

Na podzim pak MMR plánuje vyhlásit další výzvy, jejichž cílem bude pomoci zejména obcím s omezeným rozpočtem. Ministerstvo nabídne celkem čtyři miliardy korun, které bude možné využít například na obnovu místních komunikací, veřejných budov, sportovišť nebo na přípravu chytrých řešení a projektové dokumentace.

Snížení věkové hranice pro prvovoliče

Fiala a další ministři také před výjezdní schůzí reagovali na slova prezidenta Petra Pavla, který v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by se u prvovoličů nebránil snížení věkové hranice ze současných osmnácti na šestnáct let.

„To je debata, která se opakovaně objevuje, určitě ji můžeme vést. Myslím si, že existuje i řada dobrých důvodů, proč hranici osmnácti let zachovat. Ono to i souvisí s dalšími typy odpovědnosti a věcí, které vám legislativa přisuzuje podle věku,“ zmínil předseda vlády.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) je toto téma důvodem ke společenské debatě. „Když nad tím přemýšlím, jak jsem uvažoval v 16 a 18 letech, tak si myslím, že v tom byl velký rozdíl,“ poznamenal. Trend je ale podle něj takový, že lidé dospívají dřív, proto možná jednou přijde čas to zohlednit i ve věkové hranici u prvovoličů.

Česko má zájem o půjčku od Evropské komise

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK), shodla se na tom vláda na výjezdním zasedání v Jeseníku. O výši půjčky rozhodne kabinet podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) poté, co EK upřesní dílčí nejasnosti v podmínkách čerpání. Bek to napsal na Twitteru.

Podle pátečního vyjádření měl Bek předložit vládě nezávazný návrh žádosti o půjčku minimálně ve výši 68,8 miliardy korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí informovalo, že materiál obsahoval čtyři varianty. Kabinet kromě půjčky z evropského Nástroje pro oživení a odolnost probral také aktualizaci Národního plánu obnovy. Původní Bekovy odhady ohledně půjčky činily sto až dvě stě miliard korun. Premiér na brífinku po jednání doplnil, že půjčka může být případně navýšena až na přibližně 260 miliard korun.

14 minut
Události, komentáře: Výjezdní jednání vlády v Olomouckém kraji
Zdroj: ČT24

Premiér se také vyjádřil k aktuálním demonstracím části vysokoškolských pedagogů. Jednoduché navýšení peněz humanitním oborům, jejichž vyučující protestují kvůli nízkým platům, řešení problémů nepomůže, zdůraznil na brífinku Fiala i s odkazem na své vlastní zkušenosti z akademické sféry.

Uvedl, že chce hledat dlouhodobé a efektivní řešení, a připomněl, že stát meziročně zvýšil peníze pro vysoké školy o tři miliardy korun. Přidání určité částky podle něj nic nevyřeší, problém vidí i ve struktuře vysokých škol. „Pokud máme pomoct, musíme to dělat v úzké spolupráci, jednoduché řešení navýšením financí není,“ konstatoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 31 mminutami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 1 hhodinou

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 2 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 3 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 4 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 12 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 13 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...