Státní úřady i soukromé firmy ruší účty na TikToku, některé budou zákaz užívání aplikace kontrolovat

3 minuty
Události: Státní úřady i soukromé firmy ruší účty na TikToku
Zdroj: ČT24

Státní úřady a podniky i soukromé firmy v zemi zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních důvodů používání čínské aplikace TikTok na služebních počítačích a telefonech. Zákaz často platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci. Vlastní účet na sociální síti TikTok měly jen některé státní instituce, třeba Úřad vlády ČR, který jej už ale zrušil. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal minulý týden varování před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů. Aplikace podle NÚKIB představuje bezpečnostní hrozbu.

Vláda si zřídila účet na TikToku v době epidemie covidu-19, kdy byl premiérem Andrej Babiš (ANO). Chtěla na této síti mimo jiné vyvracet dezinformace o očkování proti koronaviru. „TikTok úřadu vlády, který byl zřízen v době covidu a který jsme nyní stejně nevyužívali, jsme zrušili. A všichni zaměstnanci, kteří k němu měli přístup, aplikaci odinstalovali,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka.

Zaměstnanci úřadu také mají obecně zakázáno na zařízení svěřená od Strakovy akademie instalovat aplikace nesouvisející s výkonem práce. „Poté, co NÚKIB vydal varování, byli zaměstnanci ještě zvlášť upozorněni na tuto hrozbu,“ doplnil Smolka.

Kancelář Senátu na základě varování NÚKIB vydala varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance a externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, které využívají k pracovním účelům a mají přístup do interního systému. Rovněž zavedla technická opatření, která omezují používání aplikace TikTok z prostředí Kanceláře Senátu, uvedla senátní tisková tajemnice Lada Faldynová.

Ministerstvo bude kontrolovat dodržování zákazu

Stejně postupují i ministerstva. „Na základě vydaného varování NÚKIB ministerstvo životního prostředí zakázalo svým zaměstnancům využívat služby TikTok v ministerské síti – na služebních počítačích, noteboocích, tabletech a mobilních zařízeních. Zároveň se aktivně snaží blokovat využívání služby TikTok,“ řekla mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Úřad podle ní plánuje i kontroly dodržování zákazu.

TikTok odmítají také další úřady. „Na služebních telefonech ministerstva spravedlnosti mohou být pouze aplikace, které jsou nezbytné pro výkon pracovní činnosti, za což aplikaci TikTok nepovažujeme,“ sdělil úřad. 

Zakázaný WeChat

Státní úřady zakazují instalovat TikTok i na soukromých zařízeních, pokud je zaměstnanci používají ke služebním účelům. Takto postupuje třeba ministerstvo zemědělství, uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Rovněž zaměstnanci ministerstva kultury nemají povoleno instalovat a používat TikTok na zařízeních umožňujících přístup k informačním systémům úřadu, sdělila Petra Hrůšová z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo obrany zakázalo kromě TikToku instalovat také čínskou aplikaci WeChat. „Zaměstnanci ministerstva obrany byli o zákazu informováni prostřednictvím e-mailů distribuovaných v rámci informačních systémů i prostřednictvím školení,“ uvedla mluvčí úřadu Simona Cigánková.

Zákaz TikToku platí i v institucích spadajících pod ministerstva. Například Státní zemědělský intervenční fond nařídil zaměstnancům odstranit TikTok ze všech pracovních zařízení i osobních telefonů, kterými se mohou připojit do infrastruktury fondu, uvedla ředitelka odboru komunikace fondu Luďka Raimondová.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba zakázalo používání aplikace na zařízeních ve vlastnictví ministerstva i Ústavu zdravotnických informací a statistiky. „TikTok musí zaměstnanci neprodleně odinstalovat z mobilních telefonů,“ řekl. Ministerstvo zároveň před aplikací varovalo prostřednictvím stránek Národního centra elektronického zdravotnictví.

Ministerstvo financí připravilo také systémová opatření, kterými chce znemožnit využívání TikToku na služebních zařízeních. Konkrétní podobu opatření ale úřad nezveřejnil. I ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v následujících dnech komunikaci služebních zařízení s TikTokem zamezí technicky.

Účty nesmí mít pracovníci ČEZu, Akademie věd či operátora Vodafone

TikTok nesmí mít na pracovních zařízeních ani zaměstnanci polostátní energetické společnosti ČEZ, uvedl mluvčí firmy Roman Gazdík. Ani soukromá energetická firma innogy TikTok nepoužívá. „Interně u nás platí doporučení neinstalovat tuto aplikaci na zařízení, která mají přístup k firemním datům,“ řekl mluvčí společnosti Pavel Grochál.

Také Akademie věd ČR po varování NÚKIB zakázala zaměstnancům kanceláře akademie a akademické radě instalaci a používání TikToku na zařízeních k pracovním účelům. Ředitel Kanceláře Akademie věd ČR Leoš Horníček řekl, že zaměstnance požádal, aby TikTok odinstalovali ze svých zařízení, a rovněž vyzval ředitele všech pracovišť akademie ke zvážení přijetí příslušných opatření.

Největší odborová centrála v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, podle předáka Josefa Středuly TikTok i vzhledem k předchozím bezpečnostním varováním raději nepoužívala. „Nikdy jsme ho nezavedli. Nepovažovali jsme to za bezpečné,“ řekl Středula. 

Československá obchodní banka (ČSOB) například obecně nepodporuje přístup zaměstnanců k sociálním sítím, pokud to nesouvisí s jejich pracovní náplní. Přístup k TikToku ze služebních počítačů navíc už před delší dobou bez výjimky zakázala a na základě varování NÚKIB podniká další kroky, uvedl mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Varovat zaměstnance před riziky aplikace TikTok hodlá operátor Vodafone. „Doporučíme jim nepoužívat ji. Pro oblast kritické informační infrastruktury bude instalace aplikace zakázaná,“ řekl mluvčí Ondřej Luštinec. „Varování NÚKIB bereme vážně, zaměstnance jsme o aktuálním vývoji situace informovali,“ dodala mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.  

Několik dnů po varování o možném nebezpečí TikToku se se svými více než šesti tisíci sledujícími rozloučila také Správa železnic. „Řešilo to naše kybernetické oddělení, které právě na základě toho vydalo interní pokyn, že bychom se my jako firma měli z této sociální sítě stáhnout,“ okomentoval mluvčí Správy železnic Jan Nevola. 

Profil na TikToku si plánoval založit Magistrát hlavního města Prahy, z toho však kvůli bezpečnosti nakonec sešlo. Nyní kvůli bezpečnosti nařídil svým zaměstnancům aplikaci smazat ze svých služebních zařízení. „Pokud to neumějí, tak ať si ji nechají odstranit. Důrazně jsme doporučili stejný postup také na jejich soukromých zařízeních, pokud je používají k přístupům do magistrátní sítě,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Potenciál i hrozba

Podle Asociace komunikačních agentur TikTok stejně jako celý digitální svět skrývá skvělý potenciál, ale také hrozbu v oblasti bezpečnosti dat.

„Doporučujeme našim členům a všem zadavatelům vyhodnotit míru hrozeb spojenou s užíváním platformy TikTok jako komunikačního kanálu prostřednictvím analýzy rizik. Především je vhodné zvážit používání technologie a zamyslet se nad tím, co skrze aplikaci sdílí,“ uvedla ředitelka asociace Kateřina Hrubešová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 18 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 52 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 3 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 5 hhodinami
Načítání...