Předsedou správní rady VZP bude poslanec a lékař Tom Philipp

Předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) byl zvolen poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL). Místopředsedou bude bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Správní rada se v pondělí sešla poprvé v novém složení, v minulém období ji vedla poslankyně ANO Věra Adámková. Rada se chce více věnovat zdravotní péči v regionech.

Nová správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny se chce více věnovat dostupnosti zdravotní péče v regionech. Některé obce si dlouhodobě stěžují, že mají problémy se sehnáním praktických lékařů, dětských praktiků či zubařů.

Tuto problematiku bude mít v radě na starosti nová členka Michaela Matoušková (STAN), která je zároveň náměstkyní hejtmana Pardubického kraje pro zdravotnictví a starostka obce Řečany nad Labem na Pardubicku.

„Kraje jsou v dostupnosti každý trochu jiný. Je proto potřeba se na ně podívat individuálně a i podle té skutečné dostupnosti plánovat bonifikační programy VZP, abychom byli schopni motivovat lékaře přímo do toho území, které má jasně definované problémy,“ řekla po pondělním jednání správní rady Matoušková.

Podle v pondělí zvoleného předsedy správní rady Toma Philippa by měla být VZP garantem dostupnosti, která by měla být pro všechny pojištěnce stejná. Matoušková by podle něj měla navrhovat řešení. 

Hospodaření ovlivní zmrazení plateb za státní pojištěnce

Hospodaření VZP letos ovlivní rozhodnutí vlády zmrazit platby za státní pojištěnce na loňské úrovni. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek řekl, že schodek bude kvůli tomu o pět miliard korun vyšší. Původně plánovala VZP schodek 5,9 miliardy korun, nyní pracuje s předpokládaným deficitem jedenáct miliard korun, který pokryje ze svých rezerv.

Před pondělním jednáním se správní rada naposledy sešla před Vánocemi. Sněmovna své zástupce v tomto orgánu obměnila až 18. února. Sněmovna má podle zákona dozorčí i správní radu volit do tří měsíců od svého ustavení.

Tentokrát nominační proces i volbu zbrzdil požadavek čtyřčlenného klubu koaličních Pirátů, aby měli mezi kandidáty do správní rady svého zástupce, s čímž původní nominace zveřejněné v lednu nepočítaly. Piráti toho dosáhli tím, že se pro volbu sdružili s vládním klubem STAN.

Ze třiceti členů správní rady VZP volí sněmovna dvacet, deset jmenuje vláda. Vláda do správní rady pojišťovny koncem ledna jmenovala mimo jiné Kalouska, senátora Romana Krause (ODS), náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) či místopředsedu sněmovny Jana Skopečka (ODS). Z dvaceti členů volených dolní komorou mají koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a hnutí ANO shodně sedm zástupců, čtyři jsou za koalici Pirátů a Starostů a dva za SPD.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o mírný nadprůměr

Hasiči v Česku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků způsobily mnohamilionové škody.
před 7 mminutami

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 3 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 12 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 13 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 13 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 22 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
včera v 08:27
Načítání...