Volební lídři v Praze se přeli o to, co Česku přináší členství v Evropské unii

26 minut
Lídři pražských kandidátek o vztahu ČR a EU
Zdroj: ČT24

O vztahu k Evropské unii, případném referendu o vystoupení nebo výhodách či nevýhodách plynoucích z členství mluvili v předvolební debatě lídři pražských kandidátek. Hosty byli Jiří Hynek (PŘÍSAHA), Jana Maláčová (ČSSD), Patrik Nacher (ANO), Josef Nerušil (SPD), Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), Olga Richterová (PirátiSTAN) a Marta Semelová (KSČM). Debatu moderoval Jakub Železný.

Lídryně KSČM Marta Semelová uvedla, že její strana nepodpořila vstup do Evropské unie, byla by pro referendum o setrvání či vystoupení z EU. „Myslíme si, že je tady řada občanů, kteří nejsou spokojeni, a že mají právo se vyjádřit,“ sdělila politička s tím, že v tuto chvíli jsme spíše podřadnou zemí, která ztrácí suverenitu. Podle Semelové je ale zároveň jasné, že je to problematické v době, kdy je podle ní řada důležitých podniků v zahraničních rukou, což by mohlo vést k velkým problémům. „Nicméně můj osobní názor by byl, abychom byli pro vystoupení z Evropské unie,“ sdělila. Dodala, že by to muselo být připraveno, aby nedošlo k problémům jako po brexitu.

Podle lídryně koalice PirátiSTAN Olgy Richterové jsme nejenom součástí Evropské unie, ale je to základ naší evropské prosperity. EU je podle ní nejlepší ekonomický blok světa. Po vystoupení bychom podle ní hospodářsky zkrachovali, alternativu nemáme. „To, co říkají jiné strany, co se týče vystoupení z EU, tak je naprosto nerealistické,“ sdělila. Připomněla, že díky společnému evropskému postupu jsme podle ní měli výhodnou pozici při vyjednávání vakcín, které se začaly i rychleji vyvíjet. „Musíme si uvědomit, kde bychom byli bez EU. Německo by nás přeplatilo v nabídce, kdyby samo vyjednávalo s farmaceutickými firmami,“ dodala. V EU bychom podle ní měli být aktivnější a být tam slyšet, současní ministři tam podle ní vyjednávat nejezdili.

Ani podle lídryně koalice SPOLU Markéty Pekarové Adamové členství v EU nemá pro Česko alternativu. „Všichni ti, kteří říkají, že by nás chtěli vyvést z EU, tak by měli poctivě říct, jaké důsledky by to na každého jednotlivého občana mělo,“ řekla s tím, že důsledky by byly neblahé a všechno, co Unie přináší, by okamžitě skončilo. Je podle ní třeba být aktivními členy. „My chceme, aby i nadále netrpěly některé země deficitem demokracie,“ prohlásila politička s odkazem na aktuální návštěvu maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž je podle ní „pátou kolonou Putinova Ruska v EU“. To podle ní není český vzor, měly by se rozvíjet záruky bezpečí, prosperity i hodnotové ukotvení. Příležitostí je podle ní blížící se české předsednictví EU.

Lídr SPD Josef Nerušil prohlásil, že se rozhodně necítí jako euroobčan, natož globalizovaný euroobčan. Evropská unie podle něj začala jako hospodářský projekt, ale nyní je to politický projekt. Demokratický deficit vidí v tom, že v EU není podle něj vazba občanů na instituce, ale že de facto lidem velí nikým volené instituce a elity. „Ten projekt se dramaticky změnil a my si myslíme, že jsme vstupovali do jiné Evropské unie, než ve které jsme nyní,“ sdělil s tím, že souhlasí s lídryní KSČM Semelovou, aby občané měli právo mít referendum a hlasovat i o případném vystoupení z Unie.

Lídr hnutí ANO Patrik Nacher řekl, že je odjakživa euroskeptik a že si myslí, že mu poslední vývoj dává za pravdu. Dodal však, že nevidí alternativy EU z obchodního hlediska. „Nicméně zásadní revize a návrat ke kořenům by to určitě chtělo,“ prohlásil. Uvedl, že každý projednávaný zákon musí být v souladu s evropskou legislativou a že se někdy musí rok a půl vyjednávat výjimka s EU. V tom se podle něj Unie „roztáhla někam, kde původně být neměla“. Ohledně pravomocí EU zmínil možnost úprav hlasovacích procesů. Podle něj se otevírá debata, jestli hlasování, v nichž se hlasuje většinově bez veta, nerozšířit i o témata jako zahraniční politika nebo bezpečnostní politika. „To si myslím, že není cesta. Já bych šel cestou opačnou. U toho Green Dealu se krásně obnažilo, co páchá Evropská unie v přímém přenosu,“ řekl.

Lídryně ČSSD Jana Maláčová připomněla, že sociální demokracie Česko do EU přivedla. Podle ní by Evropa měla řešit velké věci, kvůli kterým vznikala, ale často se v nadávání na Evropu zapomíná na to, co nám přinesla. „Už je to pro nás naprostá samozřejmost, ale to, že tady žijeme rekordně dlouhou dobu v míru a v relativní prosperitě, tak toho už si skoro nikdo neváží,“ konstatovala. Podle ní EU není dokonalý projekt, hodně se změnila a na její vkus neřeší věci, které by měla řešit, jako daňové ráje. Česko by podle ní mělo zůstat součástí Unie a mělo by usilovat o to, aby se společný projekt zlepšil a zachoval mír na kontinentu a příslib prosperity. Alternativou je podle ní dění v Británii, které označila za „blázinec“. „My jsme chtěli do Evropy, aby se zvýšila naše životní úroveň. Co se týče mezd a platů, tak jsme stále na třetině úrovně Německa,“ uvedla s tím, že vizí sociální demokracie je i to, aby neodtékal z Česka kapitál, což je 300 miliard ročně.

Pražský lídr PŘÍSAHY Jiří Hynek řekl, že se v první řadě cítí být Čechem, čímž se nikdy netajil, ani během prezidentské kampaně. Uvedl, že chce, aby všechno, co dělá, bylo ve prospěch občanů Česka. „Mně se i dobře jedná s jinými zeměmi, nebo s partnery z jiných zemí Evropské unie do toho momentu, než se do toho začne plést ten eurobyrokrat,“ konstatoval s tím, že EU je dobrá myšlenka, ale neskutečně špatně prováděná, direktivou seshora. Je podle něj bohužel pravda, že jsme závislí na Unii, dělá se proto spousta věcí, abychom přestali být subdodavatelským průmyslem. Podle něj je třeba, aby se naši zástupci v EU nebáli a uměli říct svůj názor a prosazovali zájmy Česka.

 Výběr zastoupených uskupení vychází z průzkumu volebního potenciálu od společností Kantar CZ a Data Collect pro ČT, dále z váhy kandidujících subjektů a jejich dlouhodobé podpory zjištěné ve výzkumech volebních preferencí.

Volební potenciál ukazuje, jaký by mohl být maximální možný zisk politického subjektu, pokud by se k němu přiklonili všichni voliči, kteří ho zvažují. Respondenti mohou uvést více stran, mezi nimiž se teprve rozhodnou.

V průzkumu, který se konal mezi 19. srpnem a 3. zářím, se tazatelé ptali tří tisíc lidí. Statistická chyba je maximálně plus minus 1,9 procenta. Výsledky je třeba vždy vztahovat k termínu sběru dat a chápat je jako aktuální volební potenciál ve volbách do Poslanecké sněmovny. Nejedná se tedy v žádném případě o prognózu výsledků voleb.

Pozvánku do debaty dostali zástupci sedmi stran, hnutí a koalic, které se v průzkumu umístily nejvýše. Zástupci ostatních kandidujících subjektů dostali pozvání do Politického spektra a se všemi lídry kandidátek přináší ČT24 rozhovory v Událostech, komentářích.

115 minut
Předvolební debata ČT24: Lídři pražských kandidátek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 3 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 3 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 6 hhodinami
Načítání...