Státní zástupce má zkrácenou lhůtu na rozhodnutí o kauze Čapí hnízdo, vyjádřit se musí do měsíce

Jenom měsíc místo obvyklých dvou má státní zástupce Jaroslav Šaroch, aby rozhodl o návrhu policie na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Lhůtu mu zkrátil vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím. Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (dříve Majerovou) již potřetí. Naposledy jí žalobce případ vrátil koncem srpna s požadavkem, aby vyslechla další svědky.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala řekl webu Seznam Zprávy, že vedoucí státní zástupce Erazím zkrátil Jaroslavu Šarochovi dvouměsíční lhůtu na polovinu „s ohledem na dosavadní délku řízení a opakované zpracování věci, kdy je mu již část podkladu známa“.

Spis dostal Šaroch podle mluvčího od policie v pondělí. Do pátku měli kriminalisté lhůtu na doplnění dalších důkazů, dozorující státní zástupce požadoval především výslechy dalších svědků, kteří se v případu přihlásili. Šaroch nyní musí rozhodnout, zda podá obžalobu, nebo rozhodne o vyřízení věci jinak. Obhájci Babiše a Nagyové se s doplněným trestním spisem už seznámili.

Oba jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu a oba vinu odmítají. 

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Mayerové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.