Nejedlý a Faltýnek svědčili v kauze sportovních dotací. Pelta s nimi prý měl pracovní vztahy

V kauze sportovních dotací v pondělí vypovídal prezidentův poradce Martin Nejedlý nebo šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Jejich jména se objevila v policejních odposleších hlavního obžalovaného Miroslava Pelty. Ten je zmiňoval v hovorech s další obžalovanou, exnáměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou.

Video Události
video

Události: Kauza sportovních dotací

Obžalovaní se objevili u soudu téměř v plné sestavě. Kromě Pelty s Miroslavem Janstou přišla i exnáměstkyně Kratochvílová.

Prvním svědkem v pořadí byl poradce prezidenta Martin Nejedlý. Soudkyni Lenku Cihlářovou zajímal jeho vztah s Peltou i to, jestli mu dával lístky na fotbalové zápasy. „Rozhodně jsem byl hostem pana Pelty tím, že jsem obdržel vstupenku na toto utkání. Ano. Většinou jsem si hradil sám dopravu a sám ubytování,“ odpověděl Nejedlý.

Nejedlý odmítl lobbování za konkrétní sportovní projekty

Soudkyně se také dotazovala, z „jakého důvodu“ byl osloven. Přátelství, odpověděl Nejedlý. Odmítl, že by lobboval za dotace na konkrétní sportovní projekty.

Sám Pelta v odposleších mluvil o tom, že Nejedlý podporuje žádost o dotaci pro sportovní klub v Bílovci. Ten si ale prý nic takového nepamatuje. „Objeli jsme stokrát celou republiku. Omlouvám se vám, vím, že to je na Pardubicku, ale nerad bych se k tomu vyjadřoval úplně přesně,“ řekl k tomu Nejedlý. 

Pelta na dotaz reportéra ČT Jiřího Hynka, zda měl nějaké vztahy s Nejedlým nebo Faltýnkem, odpověděl, že pracovní. Výslechy pak hodnotí jako výslechy, tedy nic dramatického, nic zajímavého. 

Faltýnek se aktivně zajímal o Jeseník

Hned po Nejedlém vstoupil jako svědek do jednací síně Faltýnek. Soud se zajímal o dotaci na sportovní halu v Jeseníku. Podle odposlechů exnáměstkyně Kratochvílová řekla Peltovi, že dotaci musí schválit a důvodem je právě Faltýnek.

Ten soudu řekl, že se o dotaci zajímal po žádosti starosty Jeseníku. „Já jsem vždy člověka, který něco potřeboval, vyslechl a pak jsem zvážil, jestli to má smysl řešit, či nikoli. Ale aktivně mě zajímal Jeseník, protože jsem byl v tom regionu,“ uvedl Faltýnek. 

Jeseník ale nakonec kvůli administrativní chybě v žádosti dotaci nedostal. 

Mnozí úředníci vypovídali, že v systému panoval chaos

Sama Kratochvílová kauzu odmítá komentovat od počátku. Na dotaz, co zatím říká průběhu, také odpověděla, že to nyní nebude komentovat.

Kvůli rozdělování sportovních dotací už u pražského soudu vypovídali také bývalí řadoví úředníci ministerstva školství. Někteří z nich označili systém jako chaotický bez jasných pravidel.