Češi budou mít právo bránit sebe i ostatní se zbraní v ruce, rozhodli poslanci

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna beze změn schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci Evropské unie. Souhlas s novelou nyní ještě musí stvrdit horní parlamentní komora.

Video Události: právo bránit se se zbraní v ruce
video

Události: Právo bránit se se zbraní v ruce

Listina základních práv a svobod má podle předlohy nově obsahovat ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“.

Ústavní změna podle navrhovatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Petice

Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102 tisíc lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu.

Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.