Ozbrojených Čechů přibývá, je jich přes 300 tisíc. Většina si pořizuje zbraň na svou ochranu

Lidí, kteří chtějí vlastnit střelnou zbraň, přibývá. Podle aktuálních policejních statistik je v České republice již bezmála 303 tisíc držitelů zbrojních průkazů. To je o 2,7 tisíce více než před rokem a o 11 tisíc více než před dvěma lety.

Podle odborníků za tím stojí mimo jiné obavy z uprchlické vlny, teroristických útoků či osamělých útočníků. Zároveň stoupá počet zbraní, které mají Češi doma. Na konci loňského roku jich policie evidovala celkem 850 tisíc, to je o zhruba sto tisíc nových revolverů, pistolí či pušek víc než pět let nazpátek.

„Lidé se zkrátka přestávají cítit bezpečně, a to jak kvůli situaci ve světě, tak i u nás. Navzdory tomu, že jsme objektivně bezpečnou zemí, v posledních letech se vyrojilo několik útoků,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec. Odkazuje například na měsíc starý incident, kdy agresor v ostravské tramvaji fyzicky napadl dva cestující. Zahnala ho až mladá žena, která na něj vytasila pistoli.

„Je to celospolečenský trend. Lidé se tím, že si pořizují zbrojní průkazy a zbraně, připravují na nějakou krizovou situaci. Chtějí se podílet na zajištění vlastní bezpečnosti,“ doplňuje Štefec. 

Počet držitelů zbrojního průkazu začal klesat v roce 2010. Trend se otočil až během roku 2016. Nejvíce lidí má přitom průkaz skupiny E – pro ochranu života, zdraví nebo majetku. Je jich takřka čtvrt milionu. Následuje 154 tisíc sportovních střelců a 111 tisíc lovců. Držitel zbrojního průkazu může mít povolení na několik skupin současně.