Preferujte PCR testy a efekt bude vyšší, apelují vědci. Dle Blatného nejsou kapacity

Řada vědců stále důrazněji doporučuje spolehlivější PCR testy místo těch antigenních. Kritika zesílila poté, co vláda neschválila zkrácení intervalu pro testování ve firmách. Kabinet o tom má jednat znovu po svátcích.

Video Události
video

Události: Spory o testovací metodu

V centru BIOCEV se vyhodnocují PCR testy několika desítek firem, které chtěly spolehlivější výsledky. Odběr slin zvládnou zaměstnanci sami, i díky tomu platí zhruba 400 korun za vzorek.

„My jsme náklady stáhli tak nízko, protože jsme i část administrativní práce nechali na zaměstnavateli. Ten nám dodá veškeré údaje o zaměstnancích a my si je pak jen převezmeme a vyplníme do systému ÚZIS,“ popisuje celý proces vedoucí servisního pracoviště Biotechnologického ústavu Akademie věd Lucie Langerová.

Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která radí vládě, je i to argument, proč přejít od antigenních testů právě ke spolehlivější PCR metodě. Její zástupci po takovém postupu volají minimálně u plánovaného testování dětí ve školách. Vadí jim také, že se používají i antigenní testy bez nezávislé certifikace a že vláda nezkrátila interval testování ve firmách.

Nejsou kapacity, namítá Blatný

„Kdyby se používaly správné testy ve správném intervalu, tak by byl efekt daleko vyšší a z této situace bychom se dostali daleko dříve. To je jednak ku prospěchu ekonomiky, psychického zdraví lidí i ku prospěchu snížení úmrtí lidí,“ zdůrazňuje vedoucí katedry Genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Ruth Tachezy, která je členkou MeSES.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale zatím nejsou na vyhodnocování PCR testů v takovém rozsahu kapacity. Do budoucna chce ale právě tuto metodu na úkor antigenních testů podpořit. Řada laboratoří je přitom připravená svou kapacitu masivně navýšit.

Vláda zároveň nebrání školám v používání přesnějších testů. „Data, která budou takto získána, budeme chtít dále vyhodnocovat a myslíme si, že je to cesta správným směrem,“ předesílá šéf resortu zdravotnictví s tím, že po Velikonocích navrhne testování ve firmách v intervalu pěti dní.