Babiš ztratil schopnost řídit stát, říká ODS a chce hlasování o důvěře vládě. Hamáčkovi to nedává smysl

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle opoziční ODS ztratil schopnost řídit vládu a stát. Předsednictvo občanských demokratů proto vyzvalo menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, aby po skončení nouzového stavu požádal o důvěru. Jinak bude frakce ODS v Poslanecké sněmovně hledat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě. Fiala to oznámil na brífinku po jednání předsednictva. Na pád vlády bude strana podle předsedy připravena.

Vláda a premiér jsou podle ODS zodpovědní za fatální nepřipravenost na druhou vlnu epidemie koronaviru, promrhali čas a prostředky, k tomu opakovaně lhali a nemají dostatek dat, usneslo se předsednictvo. Opatření, která kabinet přijal v úterý večer, je podle Fialy nutné respektovat, ODS se ale za ně nemůže postavit. Uzavření prvních stupňů škol má za neodůvodněné, opětovně poukázal na chybějící kompenzace.

„Je nepřijatelné, aby zemi dále vedl premiér, který je osobně zodpovědný za současný zoufalý stav a zjevně neví, jak z něj naši zemi vyvést,“ prohlásil Fiala. Babiš podle něho opakovaně selhává a sněmovní hlasování o důvěře nebo o nedůvěře kabinetu by ukázalo, kdo vládu podporuje.

Vláda v pondělí dál zpřísnila omezení proti šíření koronaviru, vedle uzavření restaurací a barů až na výdejová okénka rozhodla o úplném uzavření škol kromě mateřských a některých dalších. Situaci sice celý den konzultovala s bezpečnostními experty, hejtmany a opozicí, té ale podle vyjádření ODS nedala prostor na její názor.

Zatímco před týdnem byla ODS podle Fialy schopna postavit se za názor kabinetu, tentokrát tomu tak není. Občany nicméně Fiala poprosil, aby restrikce dodržovali.

Nouzový stav, jak o něm rozhodla vláda, má trvat 30 dnů, tedy do 3. listopadu. K tomuto dni jsou navázána také poslední opatření. Kabinet může nouzový stav prodloužit, to ale pouze se souhlasem Poslanecké sněmovny.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dal najevo, že žádná žádost o důvěru v listopadu nepřijde. Opoziční výzva mu nedává smysl. „Opozice má ústavní mechanismy, jak vyvolat hlasování o nedůvěře,“ zdůraznil. Postup ODS vnímá Hamáček tak, že ta od ministrů žádá „vybojujte bitvu s covidem-19, a až ji vybojujete, pokusíme se vás sejmout“.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že jej výzva ODS překvapila, domníval se, že opozice nynější kroky vlády podpoří. Požadavek čte stejně jako Hamáček. „Říká, že nejdřív máte zvládnout covid a potom vás chceme odvolat. Je to takový zvláštní přístup,“ uvedl.

Babišova menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru sněmovny předloni v červenci díky toleranci KSČM. Hlasování o důvěře vyvolané opozicí ustál nynější kabinet zatím dvakrát, a to předloni v listopadu a loni v červnu kvůli kauzám kolem premiéra. Loni v dubnu vyzvala vládu k opětovnému předstoupení před poslance se žádostí o důvěru opoziční KDU-ČSL, kvůli obměně ministrů. Babiš tehdy lidovcům vzkázal, že pro takový krok není důvod.