Hejtmanem Pardubického kraje bude opět Martin Netolický

Hejtmanem Pardubického kraje bude opět Martin Netolický (ČSSD). Jeho uskupení 3PK se dohodlo s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN. Zástupci všech subjektů v pondělí podepsali memorandum o politickém uspořádání Pardubického kraje pro roky 2020 až 2024.

Martin Netolický
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Stávající podoba koalice odpovídá výsledku voleb. Koalice získala v absolutních číslech dokonce polovinu hlasů,“ uvedl Netolický. Sice žádné jméno neuvedl, z jeho vyjádření, že hejtmana získá jím vedené uskupení 3PK –⁠ Pro prosperující Pardubický kraj, však plyne, že se funkce znovu ujme on. Bude se starat také o finance a hospodaření.

3PK budou patřit také funkce radních pro školství a pro životní prostředí, zemědělství a venkov. ODS s TOP 09 získají funkci prvního náměstka hejtmana s gescí pro dopravu a dopravní obslužnost a dva radní, pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace a pro majetek, sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch. Koalice pro Pardubický kraj bude mít náměstka pro investice a kulturu a radního pro sociální péči a neziskový sektor. STAN získá funkci náměstka hejtmana pro zdravotnictví.

Vítěz zůstává v opozici 

Nové vedení kraje chce vytvořit 12 výborů zastupitelstva, ve dvou budou mít funkce předsedů a místopředsedů zástupci opozice. Finální koaliční smlouva má být připravena do pěti dnů, ustavující zastupitelstvo bude 26. října. Zástupci koalice neodmítají spolupráci s opozicí, například od Pirátů by mohli podpořit zajímavé náměty v IT a e-governmentu.

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici. Druhá skončila 3PK –⁠ Pro prosperující Pardubický kraj s osmi mandáty, stejně tak třetí ODS a TOP 09 budou mít společně osm zastupitelů. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů. Na pátém místě skončili Piráti se sedmi mandáty a zakotví v opozici, na šestém je STAN se čtyřmi zastupiteli.