Na trati z Prahy do Berouna se vlaku cestující mnohdy nedočkají. Místním dochází trpělivost

3 minuty
Události: Na trati z Prahy do Berouna se vlaku cestující mnohdy nedočkají
Zdroj: ČT24

Každodenní situací na hlavní železniční trati z Prahy do Berouna jsou v poslední době hodinová zpoždění. Někdy je velká část vlaků rovnou úplně odřeknutá. Místní už ale mají trpělivosti dost, a tak se na Správu železnic s kritikou obrátil v otevřeném dopise starosta Černošic.

Pro stovky lidí v Černošicích je vlak ideálním prostředkem, jak se dostat do Prahy za prací nebo do škol. Současná dopravní situace je však podle starosty už neúnosná.

„Za poslední týdny byla téměř polovina vlaků odřeknuta bez náhrady a jízdní řády, a to i ty výlukové, se v poslední době staly cárem papíru,“ uvedl starosta Černošic Filip Kořínek (Za věci Černošické).

Se zpožděním už místní počítají

Zpoždění okolo 25 minut je v podmínkách současného provozu takový solidní průměr. Řada vlaků jezdí totiž tak pozdě, že jede v poloze vlaku, který je vedený v jízdním řádu až po nich.

Trať, po které se pohybují mezinárodní rychlíky, na mimořádnosti trpí už dlouho. Zatímco zbytek koridoru do Plzně je už opravený, sem se moc neinvestovalo. Situaci měl vyřešit tunel z Prahy do Berouna. Jenže ten je v nedohlednu – a když už Správa železnic musela špatný stav trati řešit, začaly se vršit mimořádnosti.

„Jedním z důvodů komplikací je nedávná mimořádná situace v trakční měnírně v Chuchli, u které došlo k omezení provozu v důsledku úderu blesku a následného zahoření. Na dotčené trati také probíhá řada stavebních postupů v rámci optimalizace trati Smíchov–Černošice,“ stojí ve vyjádření Správy železnic.

Ukázka toho, jak to vypadá, když se nedaří, přišla před dvěma dny. Sešlo se hned několik mimořádností a dispečeři posílali rychlíky odklonem po lokálce přes Rudnou.

„My bychom si přáli, aby tato příměstská trať fungovala skoro jako metro, ale současná realita je tomu hodně vzdálená,“ dodal Kořínek.

„Situaci intenzivně řešíme. Na dopis pana starosty Černošic budeme reagovat vlastní cestou,“ odpověděla správa. A podobně se k tomu staví ministerstvo dopravy. V Černošicích se tak lidé budou muset zatím dál obrnit trpělivostí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěNenechám se vydat, řekl poslancům Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Dotačním případem se zabývají soudy. Babiš před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Žádost soudu o vydání ke stíhání začne věcně posuzovat mandátový a imunitní výbor příští týden v úterý, doporučení plénu by měl dát začátkem února. Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry Babišova kabinetu.
06:00Aktualizovánopřed 22 mminutami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Okresní soud v Teplicích zamítl žádost bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Žádost podal po odpykání poloviny trestu. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Podle žalobce i soudu zatím Feri neprokázal polepšení. Rozhodnutí okresního soudu není pravomocné, Feri totiž proti němu podal stížnost, o které rozhodne krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 obžalovala tento týden Feriho z dalšího znásilnění.
před 1 hhodinou

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 1 hhodinou

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument.
před 1 hhodinou

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 4 hhodinami
Načítání...