Zákaz jízdy s náskokem, povinnost se ohlásit. Na regionálních tratích platí nová bezpečnostní opatření

Na regionálních tratích se zjednodušeným řízením provozu od soboty platí nová opatření ke zvýšení bezpečnosti provozu. Vedle už dříve avizované ohlašovací povinnosti pro všechny vlaky jde například o zákaz vyjet ze stanice dříve, než stanovuje jízdní řád, nebo o nové úpravy při tvorbě jízdních řádů. Opatření mohou mírně prodloužit jízdu některých spojů, uvedla Správa železnic.

Video Události
video

Události: Na regionálních tratích platí nová bezpečnostní opatření

Správa železnic změny zavedla v reakci na červencovou tragickou nehodu na Karlovarsku. Zástupci strojvůdců nová pravidla na přechodnou dobu přijímají, dlouhodobě však žádají zabezpečit tratě technickými zařízeními.

Hlavním opatřením na tratích s označením D3 je zavedení ohlašovací povinnosti pro všechny vlaky. Strojvedoucí tak budou muset hlásit vždy a bez výjimky jízdu ve všech dopravnách. Jsou to zpravidla stanice bez řídicího dispečera, kde se kříží vlaky nebo kde hrozí dostižení vlaku spojem ze stejného směru.

Zelená od dispečera

Strojvedoucí budou moci vyjet až po obdržení souhlasu od dispečera. Dosud tato povinnost platila jen v místech, kde to bylo nezbytné pro řízení dopravy, ostatní místa vlaky projížděly bez ohlášení.

Dispečeři zároveň přijdou o možnost ohlašovací povinnost operativně zrušit. Správa proto chce rozšířit možnost vykonat ohlašovací povinnost rádiovým zařízením přímo ze stanoviště strojvedoucího, a to i na tratích, kde tato možnost dosud nebyla.

Další opatření by měla pomoci k větší pravidelnosti dopravy na tratích D3. Správa proto zakázala jízdu s náskokem, tedy dříve, než stanovuje jízdní řád. Projeví se to zejména u nákladních vlaků, případně u spojů neveřejné dopravy. Jiná bude i tvorba jízdních řádů, ve kterých budou více zvýrazňovány mimořádné vlaky, aby jejich jízda vyvolávala zvýšenou pozornost.