Při srážce osobních vlaků na Karlovarsku se zranily desítky osob, dva lidé zemřeli

Na trati mezi Perninkem a Novými Hamry na Karlovarsku se po třetí hodině odpoledne srazily dva osobní vlaky. První ze spojů jel z Johanngeorgenstadtu do Karlových Varů, druhý se pohyboval v opačném směru. Po srážce jsou dva mrtví, sedm těžce zraněných a dvacet tři lehce zraněných. Situace uzavřela trať, stejně tak přilehlou silnici.

Video Události
video

Události: Tragická srážka vlaků u Perninku si vyžádala dvě oběti a desítky zraněných

Zdroj: ČT24

Jedna ze dvou obětí byla z Německa. Předběžná škoda činí podle Drážní inspekce 20 milionů korun, trať by se mohla otevřít ve středu.

Na místo nehody přijel i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Ten uvedl, že informace o důvodu vzniku nehody zatím nemá. 

Krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová řekla, že ve vlacích jelo v době srážky asi 30 lidí včetně vlakového personálu. Policie v případu zahájila vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. „Jednu osobu jsme zadrželi,“ řekla. Jde o strojvůdce vlaku jedoucího do Karlových Varů.

„Je zřejmé, že došlo k selhání lidského faktoru. Nepřísluší mi, abych to v této chvíli blíže komentoval. Není to ale dáno špatným zabezpečením. Zdravotníci, hasiči i policie odvádí skvělou práci. Traumaplán celého regionu funguje opravdu na výbornou,“ řekl České televizi Havlíček. 

Generální inspektor Jan Kučera v Devadesátce ČT24 uvedl, že to musel být buď dispečer, nebo strojvedoucí, kdo pochybil. Případně také oba. Nehodu nahlásil jeden z cestujících, trať není vybavena zabezpečovacím zařízením, které by indikovalo dispečerovi, případně výpravčímu, že vlak je někde, kde nemá být. „Na této trati je vše jen na dohodě. Tady se o technice vůbec nedá hovořit,“ řekl.

Video 90' ČT24: Železniční neštěstí u Perninku
video

90' ČT24: Železniční neštěstí u Perninku

Zdroj: ČT24

Z nádraží bylo shromaždiště

Hasiči museli na místě vynést zraněné z vlaku. „Včetně zaklíněných osob. Zraněné pak po kolejích přenášeli na nádraží v Perninku, kde vzniklo shromaždiště,“ popsal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. 

Generální ředitel Českých drah Václav Nebeský vyjádřil upřímnou soustrast obětem nehody. „Následky takového traumatu jsou velmi zdrcující, v následujících minutách zveřejníme psychologickou linku. Co se týče náhrady škody, na to jsme připraveni,“ řekl České televizi.

České dráhy zřídily bezplatnou linku první psychologické intervence 800 100 064. Linku pro příbuzné zraněných a cestujících nabízí i hasiči. Na čísle 950 380 180 lze získat informace o účastnících nehody či o místě, kam byli převezeni.

/*json*/{"map":{"lat":50.35131575400133,"lng":12.7723238006155,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.364265184120185,"lng":12.785169464111327,"type":"7","description":"Pernink"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

První stupeň hromadného postižení

Mluvčí záchranářů Karlovarského kraje Radek Hes uvedl odpoledne, že na místo dorazilo třináct až patnáct jednotek záchranné služby. „Dochází ke třídění raněných. Byl vyhlášen první stupeň hromadného postižení. Nemocnice v Karlových Varech byla informovaná o mimořádné události, včetně okolních nemocnic,“ řekl. 

„Na místě zasahuje sedm posádek z Karlovarského kraje, tři z Ústeckého i záchranáři z Německa. Požádali jsme o pomoc i leteckou záchrannou službu a na místo letí vrtulníky z Ústeckého kraje, z Plzně i z Chemnitzu (Saské Kamenice),“ nastínil po nehodě.

Mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký potvrdil, že byl v nemocnici v Karlových Varech vyhlášen takzvaný traumaplán, ke kterému se přistupuje v případě mimořádných událostí, kdy se čeká více zraněných.

Podle Českých drah, které dopravu na trati provozuji, se vlaky měly křižovat ve stanici Pernink. Vlak z Karlových Varů má kapacitu 85 míst k sezení, RegioShark, který jel do Karlových Varů, může vézt až 120 sedících pasažérů. Trať je typu D3, kdy řízení dopravy spočívá na lidském faktoru.

Video Srážka vlaků na Karlovarsku. Na místě zasahuje vrtulník
video

U srážky osobních vlaků na Karlovarsku zasahují záchranáři, na místo zamířil i vrtulník

Zdroj: ČT24