O senátorovi po zesnulém Kuberovi se rozhodne příští týden. Ve druhém kole se utká Hanza s Bergmanem

O mandát senátora po zesnulém Jaroslavu Kuberovi se v 2. kole voleb utká primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) s ředitelem tamního gymnázia Zdeňkem Bergmanem (za Senátor 21). Volební účast v prvním kole doplňovacích voleb na Teplicku byla 15,79 procenta. Vyplývá to z údajů na webu Českého statistického úřadu.

Hynek Hanza a Zdeněk Bergman
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek, Libor Zavoral

Primátor Hanza dominoval prvnímu kolu s náskokem před dalšími osmi soupeři. Získal 29,73 procenta hlasů. Bergman, který v roce 2018 postoupil do druhého kola s Kuberou, obdržel 22,15 procenta. Druhé kolo voleb bude 12. a 13. června. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024.

Třetí skončil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) se ziskem 16,36 procenta. Čtvrtá je starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), která obdržela 9,78 procenta hlasů.

Lidé vybírali z devíti kandidátů přesto, že do schránek dostali deset hlasovacích lístků. Až po provedení registrace a vylosování čísla byla totiž stažena kandidatura Tomáše Tožičky (Piráti). Občané na to byli upozorněni ještě i ve volebních místnostech, kde byla informace vyvěšena.

K urnám s rouškami

Volby provázela přísná hygienická opatření. U vchodů do hlasovacích místností byla k dispozici dezinfekce. Voliči přicházeli v rouškách nebo si je nasazovali těsně před vstupem. Rozestupy mezi sebou museli dodržovat také členové volebních komisí. Více lidí najednou přicházelo pouze v hustě obydlených částech Teplic. 

Zájem o doplňovací senátní volby byvá nižší pravidelně. Příliš vysoká však není volební účast ani v případě, kdy volby do horní komory probíhají společně s krajskými nebo komunálními volbami. Za posledních deset let se účast v prvním kole pohybovala zhruba mezi 33 a 45 procenty.