Štáb ČT vyzkoušel služebnu bez policistů. Podat trestní oznámení je díky ní jednodušší

Zvýšit dostupnost policie pro občany, kteří chtějí podat oznámení o spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání, pomůže moderní technika. Ve středních Čechách začali testovat služebnu bez policistů. Místnost nazvaná Pol Point je vybavena obrazovkou, kamerou, mikrofonem a napojením na operační středisko. Aktuálně je v provozu jedna na Karlštejně. Štáb zpravodajství České televize ji vyzkoušel.

Video Události
video

Události: Štáb ČT vyzkoušel nové kontaktní místo policie

Pol Point umožní policistům trávit více času v terénu. Zároveň se lidé budou moci spojit s policií i v místech, kde nemá služebnu, uvedl ředitel krajského ředitelství Václav Kučera. Zdůraznil, že nenahrazuje volání na tísňovou linku: „Pokud je člověk v tísni, měl by volat 158.“

Pol Point tvoří místnost, v níž je k dispozici bezobslužná technika pro videohovor občana s policistou v operačním středisku. Centrální místnost, která bude hovory z kontaktních míst přijímat, je již vybudovaná, umístěna je na krajském ředitelství středočeské policie na pražské Zbraslavi.

Protokol z výslechu prostřednictvím videohovoru nemusí člověk podepisovat, ke spisu se přikládá nahrávka hovoru. Občan může v daném případě i dál komunikovat s policií prostřednictvím techniky.

První testovací místnost vznikla na policejní služebně v Karlštejně na Berounsku, čímž se policie připravuje také na nadcházející turistickou sezonu. Pol Point podle vedení středočeské policie nenahrazuje služebnu, která bude na místě nadále fungovat.

Další místnost bude v následujících dnech otevřena v Lysé nad Labem na Nymbursku v budově městské policie. Službu může využít kdokoli včetně cizinců. Systém videovýslechu umožňuje připojit i tlumočníky.

Stačí počítač nebo chytrý telefon 

V oznamování trestných činů jde středočeská policie ještě dál. Zavádí totiž také možnost kontaktu přes webové stránky policie, kdy se občan s policistou v centrální místnosti spojí přes svůj vlastní počítač nebo telefon z domova nebo z jakéhokoliv jiného místa. Tuto možnost mohou podle Kučery využívat například oběti týrání v rodinách.

„Hodně lidí se vyhýbá oznámení z určitých obav, ale tato oznámení by se měla podávat, jsou to jak násilné trestné činy, zejména sexuálního charakteru, tak třeba týrání v rodinách a podobně,“ říká Kučera. 

Člověk, který chce službu využít, potřebuje pouze počítač s kamerou, tablet nebo chytrý mobilní telefon. Na webových stránkách policie se přihlásí přes kolonku označenou Pol Point. Speciální přístupový kód pak umožní spojit se s policisty.

Policie očekává větší počet oznámení

Policie hodlá postupně budovat další Pol Pointy. Vznikat mohou například v budovách zrušených obvodních oddělení, obecních úřadů, na městské policii nebo v jakékoli jiné vhodné budově. Místnosti budou označené piktogramem a informační tabulí.

Nejlevnější varianta Pol Pointu je přímo na služebně policie. „Asi vzroste počet oznámení, ale nabízí to zejména prostor pro osoby, které nám neoznamují trestnou činnost, protože návštěva policie je obtěžuje a nepůsobí to na ně dobře, nechtějí čekat na policisty,“ řekl Kučera. Pol Pointy maximálně zajišťují soukromí občana.

Pokud policie Pol Point vybuduje ve své služebně, náklady na pořízení se budou pohybovat kolem 50 tisíc korun, mimo služebnu mohou dosáhnout až 250 tisíc korun, a to především kvůli zajištění bezpečnosti.