Bývalý starosta Varnsdorfu Horáček, stíhaný kvůli pronájmu radarů, byl propuštěn z vazby

Bývalý starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček, stíhaný v souvislosti s pronájmem radarů, byl v úterý propuštěn z vazby. Uvedl to na svém webu Děčínský deník. Horáček strávil ve vazbě necelých osm týdnů, je trestně stíhaný spolu s dalšími osobami. Čelí obvinění z několika trestných činů v souvislosti se spornou zakázkou na pronájem radarů na měření rychlosti.

Stanislav Horáček
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Soud na Horáčka uvalil vazbu 13. prosince z obavy, že bude ovlivňovat svědky nebo jinak mařit vyšetřování. „O propuštění jsem k jeho žádosti rozhodl proto, že máme zajištěné všechny důkazy a zejména vyslechnuté všechny svědky,“ řekl Deníku dozorující státní zástupce Jan Veselý.

Mezi dalšími obviněnými v případu je bývalý místostarosta Josef Hambálek, jako právnická osoba firma WST, od níž si Varnsdorf radary pronajímal, její jednatel Miloš Schubert, a další člověk.

Horáčka se Schubertem a Hambálkem zadržela policie loni 11. prosince. Hambálka propustil po výsleších státní zástupce, u Schuberta nevyhověl soud návrhu na vazbu, na Horáčka vazbu uvalil. Ještě před Vánocemi Horáčka vyloučilo hnutí ANO, v lednu jej zastupitelé odvolali z funkce starosty, Hambálek na stejném zasedání rezignoval.

Případ se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, jež pro město do konce ledna provozovala společnost Water Solar Technology. Firma dostávala odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Kvůli tomu kritizovala vedení města už dřív opozice.

Existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, má-li třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření radaru.