Policie ve Varnsdorfu zadržela starostu a místostarostu. Kvůli radarům obvinila pět osob

Policie v severočeském Varnsdorfu obvinila pět osob v souvislosti s takzvanou radarovou kauzou – pochybnou smlouvou na provozování místního radarového systému a výběr pokut. Tři z obviněných policisté také zadrželi. Podle informací České televize jsou mezi zadrženými i varnsdorfský starosta Stanislav Horáček (ANO) a také místostarosta Josef Hambálek (ANO).

Policie již v říjnu zasahovala kvůli zakázce na měření rychlosti na varnsdorfském městském úřadě a v domech starosty i majitele společnosti Water Solar Technology, která pro město systém provozuje. Smlouvu s ní považují za nezákonnou někteří opoziční zastupitelé. Nyní začalo i trestní stíhání, není však zřejmé, z čeho policie obviněné podezírá.

„Zahájili jsme stíhání proti pěti osobám v dané věci,“ uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová, později policisté upřesnili, že mezi stíhanými je právnická osoba. Tři lidé zůstávají v cele. „Nyní pokračujeme v úkonech trestního řízení a rozhodujeme o dalším postupu,“ dodala. K podání návrhu na vazbu mají policisté, respektive státní zástupce lhůtu 48 hodin od zadržení.

Opozice smlouvu kritizovala proto, že smlouva města s provozovatelem radarů stanoví paušál pro firmu za každý zaznamenaný přestupek. Zastupitelé se domnívají, že to soukromníka motivuje, aby bylo přestupků co nejvíce. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Obdobné smlouvy na měření rychlosti ovšem již v minulosti končily u soudů a existují k nim rozsudky. „Nejvyšší správní soud už v několika judikátech jasně řekl, že takový pronájem nesmí být přímo závislý na počtu zaznamenaných přestupků,“ upozornil reportér ČT David Macháček. „To pak svádí k podezření, že soukromá firma je zainteresovaná na tom, aby radary naměřily co nejvíce přestupků, protože čím více přestupků, tím vyšší pronájem dostane,“ vysvětlil.

Přesto, že varnsdorfská radnice tyto judikáty znala, zvolila si právě tento systém pronájmu. „Těch přestupků ve Varnsdorfu bylo tolik, že jen za první čtvrtrok se ta částka nájemného přehoupla přes 20 milionů korun,“ dodal Macháček. Smlouva přitom byla jen na jeden milion.

Postup Varnsdorfu označil v říjnu za protiprávní i tehdejší zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Na Varnsdorf podalo kvůli spornému pronájmu radarů žalobu ministerstvo vnitra k ústeckému krajskému soudu.

Kvůli zakázce již dostalo město tři pokuty od antimonopolního úřad v celkové výši 950 tisíc korun.

13 minut
Reportéři ČT: Na radary ve Varnsdorfu město doplácí miliony
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 21 mminutami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 24 mminutami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 1 hhodinou

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 2 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 3 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 4 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 6 hhodinami
Načítání...