Výkonnou ředitelkou Národní galerie se má stát ekonomka Anne-Marie Nedoma

Výkonnou ředitelkou Národní galerie Praha (NGP) má po dobu, než z řádného výběrového řízení vzejde její nový generální ředitel, být ekonomka Anne-Marie Nedoma. Zdroj ČTK sdělil, že do NGP jako krizová manažerka nastoupí již v pátek. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na čtvrtek svolal k situaci v Národní galerii brífink.

Pozice výkonné ředitelky v NGP by měla odpovídat podstatě takzvaného interim managementu, kdy jde o poskytnutí manažerských kapacit, dovedností a zkušeností na předem dohodnutou dobu. Interim manažer je po smluvní dobu začleněn do organizační struktury společnosti se všemi odpovědnostmi spojenými s pozicí, kterou zastává.

Významná tuzemská sbírková instituce je bez řádného ředitele od dubna, kdy jejího tehdejšího šéfa Jiřího Fajta odvolal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními. Tento krok ale vedl k protestům odborné veřejnosti a byl počátkem úvah o odchodu ministra Staňka z funkce.

Staněk v den odvolání Fajta vedením NGP pověřil ekonoma Ivana Morávka. Ke konci května podal Staněk demisi, prezident Miloš Zeman ji přijal na konci července. Post ministra kultury později převzal Lubomír Zaorálek.

Podle Zaorálka je zásadní dlouhodobá perspektiva galerie

Staněk těsně před odchodem z funkce učinil několik kontroverzních kroků a také vypsal výběrové řízení na ředitele Národní galerie Praha. Zaorálek ale brzy po svém nástupu do funkce ministra kultury konkurz zrušil.

Podle informací ČTK nastupující Anne-Marie Nedoma nebude ředitelkou galerie jmenovanou bez konkurzu, na což má ministr také právo. Měla by do NGP přijít a stabilizovat ji zejména po stránce finanční a personální do té doby, než z plánovaného konkurzu vzejde nový generální ředitel.

Zaorálek konkurz vyhlášený Staňkem zrušil už 2. září s tím, že byl nedostatečný. „Vypsání nového řízení není věc, která by se dala udělat za několik týdnů. První věc je, že jsem to zrušil. Druhá, že se obracím na některé experty v této oblasti, abychom se začali bavit o parametrech,“ uvedl. Zásadní je podle něj dlouhodobá perspektiva galerie.

Ekonomka a personalistka Anne-Marie Nedoma (59) vystudovala pražskou Vysokou školu ekonomickou, pracovala jako manažerka v institucích jako Gallup Organization, Nestlé, Reader's Digest nebo jako poradce pro GDPR na ministerstvu zahraničí. V letech 2014 až 2018 mimo jiné vedla Karmelitánské nakladatelství.

Nedoma měla ke kultuře blízko také jako členka skupiny, kterou v roce 2001 sestavil tehdejší ministr kultury Jiří Besser a která se zabývala budoucností Státní opery Praha a Národního divadla. Opera se nakonec stala součástí Národního divadla. V minulosti zasedala i ve správní radě Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli (předchůdce současné Fakulty restaurování Univerzity Pardubice).