Uvidíme, jestli Johnson nezmění rétoriku, říká Babiš. Reakce na změnu v Downing Street jdou od kritiky k oslavám

Český premiér Andrej Babiš považuje nového ministerského předsedu Velké Británie Borise Johnsona za energického a charismatického politika. Ohledně Johnsonovy rétoriky k možnosti tvrdého brexitu považuje Babiš za klíčové, jak bude mluvit, až se seznámí s detaily této verze britského odchodu z Unie. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se pravděpodobnost odchodu Londýna bez dohody s Johnsonovým nástupem zvyšuje.

Boris Johnson
Zdroj: PA Autor: Owen Humphreys

„V kampani, kde, myslím, dostal od členů své strany 92 tisíc hlasů, mluvil o tvrdém brexitu nejpozději v říjnu. Uvidíme, jestli změní rétoriku, až se seznámí s detaily, jestli bude mít pocit, že to je dobré rozhodnutí. A jestli nepřijde s něčím, až bude součástí Evropské rady,“ řekl Babiš novinářům.

Bývalého starostu Londýna označil za energického a charismatického politika, těší se, až se s ním seznámí. „Uvidíme, s čím přijde. Evropská rada je v říjnu, tak tam od něj určitě uslyšíme jeho pozici,“ nechtěl odhadovat premiér další vývoj. Odchod Velké Británie bez dohody ale nepovažuje za dobré řešení. „Bez dohody je to určitě špatně (…) Možná změní názor v rámci diskusí,“ doufá český premiér.

Johnson nahradí v čele vlády Theresu Mayovou, které se nepodařilo zemi vyvést z Evropské unie, ve středu. Členové vládní Konzervativní strany Johnsona podle očekávání vybrali jako svého nového lídra.

Video Události
video

Události: Boris Johnson bude britským premiérem

Jsme blíž tvrdému brexitu, soudí Petříček 

Ministr Petříček na dálku Johnsonovi poblahopřál. „Očekávám, že bude chtít velmi rychle zahájit jednání s EU. Evropská unie ale v tuto chvíli trvá na dohodě, která byla dojednána. Bedlivě jsem sledoval kampaň obou kandidátů, oba upřednostňují tvrdý brexit před dohodou. To staví do určité pozice i EU,“ reagoval Petříček na Johnsonovo zvolení.

Unie podle něj ale trvá na dříve dojednané dohodě. „Nesmíme zapomínat, že to ovlivňuje životy lidí na obou stranách. Na druhé straně se britská sněmovna opakovaně vymezila proti odchodu Spojeného království bez dohody. Situace bude i proto pro Borise Johnsona komplikovaná. Pro mě je důležité, abychom zachovali jednotnou pozici EU 27,“ dodal ministr.

Pokud by cesta odkladu brexitu, který je nyní v plánu 31. října, přivedla obě strany k nalezení podpory pro dojednanou dohodu, podle Petříčka by se taková možnost měla zvážit. „Boris Johnson ale hovořil jasně. Pravděpodobnost tvrdého brexitu se podle mě v tuto chvíli zvýšila,“ uvedl ministr.

Česká politika se raduje i kritizuje 

Předseda ODS Petr Fiala se podle svého vyjádření na Twitteru těší na pokračování úzké spolupráce své domovské strany s Johnsonovými toryi. „Přeji mu, aby úspěšně provedl Británii úskalími brexitu s výsledkem, který bude posilovat vztahy mezi Británií a Českou republikou,“ napsal předseda ODS.

„Gratuluji Borisi Johnsonovi k zisku významné pozice a doufám, že bude z pozice premiéra k brexitu přistupovat zodpovědněji, než jak činil doposud. Jeho hlavní rolí bude ukončit současnou agonii kolem odchodu Velké Británie z EU a celou věc smysluplně dořešit,“ uvedl zase šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL) vnímá Johnsona jako zastánce tvrdého brexitu kriticky. „Domnívám se, že je třeba i při brexitu, který považuji za špatný a nerozumný, dosáhnout racionální a nosné dohody. Je to v zájmu obou stran,“ napsal. Odchod bez dohody si podle něj nepřeje EU, britský parlament, ani Britové. „Brzy se může dočkat i opozičního stranického křídla, jak si to zažila Theresa Mayová,“ dodal Mihola.

„Doufáme, jakožto součást EU, že se s novým premiérem jednání o brexitu konečně pohnou, Velká Británie si ujasní, co přesně chce, a vleklý proces odchodu z EU se – za rozumných podmínek – završí,“ uvedl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Podle europoslance Pirátů Mikuláše Peksy Boris Johnson nasliboval a řekl řadu věcí, které není možné splnit, nebo nejsou pravda. „Myslím, že brexit pod jeho vedením nebude záležitost tragická, ale přímo tragikomická. Je mi líto, že důsledky ponesou především britští občané,“ napsal místopředseda Pirátů a europoslanec.

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa je Johnsonův nástup cestou k jasnému odchodu Velké Británie z EU ke konci října. Vojtěch Filip už nyní počítá spíše s variantou tvrdého brexitu. „Je to spíše špatná zpráva, jedinou dobrou zprávou je termín,“ prohlásil Filip. Podle něj Boris Johnson se svými siláckými projevy ukazuje, že nepochopil, co se děje ve světě. „Už nejsme v jednopolárním světě, svět se ubírá jiným směrem,“ prohlásil šéf komunistů, podle kterého si státy půjdou svou cestou a Británie zůstane ve svých snahách osamocena.