V Chrudimi vznikne výsadkový pluk, kvůli rostoucímu napětí v Evropě

Z elitního chrudimského 43. praporu bude výsadkový pluk. Ten se stane základem síly okamžité reakce. Její součástí bude i velitelství kybernetických sil a informačních operací národního logistického zabezpečení. Pluk zdvojnásobí počet vojáků. Modernizace vojenského zázemí a budování nových objektů budou stát v první etapě 200 milionů korun. Celá transformace skončí nejpozději v roce 2026.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Z chrudimského výsadkového praporu bude celý pluk

„Důvodem je změna ve světě, v roce 2014 došlo k anexi Krymu, pokračuje hybridní konflikt na východní Ukrajině. Od roku 2015 probíhá migrační krize. Pro většinu států NATO to byl budíček z hlediska bezpečnosti,“ řekl velitel praporu Ivo Zelinka.

O tom, že na základech současného 43. výsadkového praporu v Chrudimi vznikne pluk, hovořili zástupci armády už dřív. Prapor nyní čeká budování a oprava nemovitostí, nábor nováčků a akvizice zbrojního materiálu.

V roce 2021 už bude pluk schopný operací a stane se takzvanou silou okamžité reakce, čímž se rozumí, že stovky výsadkářů budou schopny reagovat na nějaký konflikt v řádu hodin. Prapor nyní čeká budování a oprava nemovitostí, nábor nováčků a akvizice zbrojního materiálu. „Ve vojenské hantýrce tomu říkáme odstrašení. Ve chvíli, kdy jste na nějakou variantu důkladně připravení, snižujete variantu, že ji proti vám protivník skutečně použije,“ řekl Zelinka.

„Výsadkáři z Chrudimi budou i nadále plnit úkoly na území České republiky i v zahraničí. Půjde především o operace v týlu nepřítele, záchranu pilotů, vyhledávání a likvidaci nepřítele, evakuace ohrožených občanů a plnit budou dál i mise, jako například v Afghánistánu nebo Mali,“ uvedl redaktor ČT Erik Knajfl.

Zástupci armády řekli, že jejich množství bude po dokončení transformace na pluk dvojnásobné. Zelinka nemá obavy, že by byl s náborem problém. Zájemci jsou. „Už teď je mezi vojáky o zařazení velký zájem a v rámci výsadkového pluku budou v Chrudimi sloužit i třeba členové aktivních záloh,“ dodal redaktor ČT.

„Budeme nabírat 70 až 100 vojáků ročně. Magie padáku a druhu vojska pro devatenáctileté kluky a holky existuje. Dobrodružná motivace je tam vždycky přítomná. Byla i u mě, když jsem šel do armády. Výběr druhu vojska a vlastenecká  motivace doplňují triádu, proč se k nám hlásí,“ řekl Zelinka. 

Kasárna čeká modernizace, město rozšíří místa ve školách i školkách

Změna se dotkne i kasáren v Chrudimi. Investice do modernizace budov a okolí přesáhnou v první etapě 200 milionů korun, modernizací projde i tamní letiště, které slouží k výcviku výsadkářů, vznikne například i armádní tunelová střelnice. Město pak plánuje rozšíření škol a školek kvůli příchodu dalších vojáků i jejich rodin.

Údaje o tom, kolik vojáků slouží v Chrudimi, armáda nezveřejňuje. Když letos Chrudim kvůli zamýšlenému rozšíření praporu na pluk měnila územní plán, starosta František Pilný (ANO) řekl, že pro město to bude znamenat navýšení počtu o 600 vojáků.

Po modernizaci kasáren bude vjezd jinde, aby technika nerušila lidi z obytné zóny. Počítá se s výstavbou parkovacího domu pro 350 vozidel a parkoviště pro 150 aut. Vojáci už tak nebudou nechávat svá auta mimo areál. Armáda také přistaví další patro na ubytovnu, čímž se zvýší její kapacita o 150 míst. Stavět se bude i nový sklad, pracovní zóna a budova štábu.

Areál nyní zabírá sedm hektarů, dalších pět hektarů vedle něj armáda koupí od katolické církve, jednání jsou podle Zelinky asi ve dvou třetinách. Další pozemek patří soukromníkovi. Nové pozemky zajistí místo pro technické zázemí pluku.

Ani letiště už v současnosti neodpovídá potřebám budoucího pluku. Armáda proto postaví nové parkoviště pro 100 aut, tunelovou střelnici a opraví hangár. V plánu je také nový atletický ovál a sportovní hala pro míčové sporty s místem pro 250 diváků. Sportovní zázemí bude v časech, kdy ho nebudou používat vojáci, sloužit i veřejnosti. U letiště by také mělo být muzeum výsadkových vojsk. „Prioritní variantou je výstavba muzea s neomezeným přístupem veřejnosti včetně parkovacích ploch, toalet a podobně,“ dodal Zelinka.