Ochranné proužky vystřižené z menších bankovek. ČNB varuje před padělanými penězi

V Olomouci, Šumperku, Brně a Ostravě se podle České národní banky objevilo několik padělaných pětistovek vzor 2009 a tisícovek vzor 2008.  Padělky mají ochranný proužek vytvořený z nalepených kousků pravého ochranného proužku menších bankovek. Centrální banka v pondělí varovala, že falešné bankovky se mohou rychle rozšířit do dalších regionů a jejich počet se může zvýšit.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Černý

Podle České národní banky nejsou padělky příliš kvalitní, v pětistupňové škále nebezpečnosti je hodnotí stupněm čtyři jako méně zdařilé a jeden typ jako stupeň tři, tedy zdařilý.

Padělky jsou vytištěny inkoustovým tiskem, obrazce proto nejsou tvořeny liniemi, ale inkoustovými kapkami. Vedle toho na padělcích chybí základní ochranné prvky jako vodoznak a skrytý obrazec nebo jsou vytištěny současně s obrázkem bankovky a nemají tak své charakteristické vlastnosti. Opticky proměnlivý prvek tedy nemění svoji barvu a soutisková značka se při pohledu proti světlu nekryje na líci a rubu. 

Zároveň jsou nečitelné mikrotexty a nejsou napodobeny ani ochranné prvky v ultrafialové a infračervené oblasti světelného spektra.

Bankovky bez ochranných proužků 

Vedle uvedených padělků ČNB zaznamenala v oběhu i stokorunové bankovky vzor 2018 a pětistovky vzor 2009 s vyříznutým ochranným proužkem, případně s vyříznutými částmi proužku. Banka nevyloučila, že právě tyto části proužku mohly být použity na padělané bankovky vyšších hodnot.

„Poškozené bankovky byly uvedeny do oběhu při platbách za zboží a služby nebo byly učiněny pokusy o jejich výměnu jako u běžně poškozených peněz,“ doplnila ČNB.

U některých z takto poškozených stokorun, kde chybí střední část s ochranným proužkem, k sobě byly zbývající části bankovky přilepeny. Je na nich tak i nekompletní popis hodnoty. Místo řezu a slepení se pak na jednotlivých zachycených exemplářích lišilo.

Za padělání a pozměnění peněz hrozí padělatelům v Česku až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.