V Česku za první čtvrtletí přibyly tři tisíce obyvatel. Víc je nových manželství, méně rozvodů

Počet obyvatel Česka se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil zhruba o 3 tisíce na 10,653 milionu lidí. K přírůstku opět nejvíce přispělo přistěhovalectví z ciziny. Počet narozených dětí stejně jako v předchozích čtvrtletích meziročně klesl, a to o více než tisícovku na 26 400. Oproti loňsku ubylo i úmrtí. Počet zemřelých, který dosáhl téměř 30 tisíc, ale nadále převyšoval počet narozených. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Takzvaný přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých, byl proto v prvním čtvrtletí záporný. Počet obyvatel republiky tak vzrostl jen díky lidem, kteří se do Česka přistěhovali. Počet přistěhovalých dosáhl 16 700, zatímco lidí, kteří se z Česka vystěhovali, bylo jen asi 10 tisíc. 

„Téměř třetinu lidí, kteří se do Česka přistěhovali, v prvním čtvrtletí představovali občané Ukrajiny, necelou desetinu občané Slovenska. Třetí nejpočetnější skupinou byli občané Ruska,“ shrnula Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Vývoj počtu obyvatel ČR v 1. čtvrtletí 2019
Zdroj: ČSÚ

Mírně, o několik desítek, se oproti loňsku zvýšil v prvním čtvrtletí počet sňatků. Manželství bylo letos v prvním čtvrtletí uzavřeno skoro 3800. Naopak ubylo téměř o dvě stovky rozvodů na zhruba 5700.

video Ústecký kraj přišel za poslední dekádu o víc než 15 tisíc obyvatel
Video Studio ČT24
video

Ústecký kraj přišel za poslední dekádu o víc než 15 tisíc obyvatel

Počet dětí narozených mimo manželství se snížil 

Snížil se rovněž počet dětí narozených mimo manželství. Neprovdané ženy porodily asi 12 800 dětí, což bylo meziročně o osm stovek méně. Podíl dětí narozených mimo manželství činil 48,4 procenta. Z celkového počtu narozených dětí porodily většinu – dvě třetiny – ženy ve věku 25 až 34 let.

U zemřelých byl průměrný věk stejně jako v loňském prvním čtvrtletí 76,4 roku. Ženy se dožívají v průměru skoro o sedm let vyššího věku než muži. Průměrný věk zemřelých žen byl 79,8 roku, zatímco u mužů 73,1 roku.

„Nejvíce žen mělo v době úmrtí 88 let, u mužů to bylo 72 let. Zatímco u žen stále převažují zemřelé ze silných ročníků narozených na počátku 30. let minulého století, mezi zemřelými muži je již více osob z početných generací narozených krátce po druhé světové válce,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.