Stav zraněného českého vojáka se zlepšil, z Afghánistánu se vrátí koncem týdne

Zdravotní stav českého vojáka zraněného minulý týden při útoku v Afghánistánu umožní na konci týdne jeho převoz do Česka. Přiletí pro něj armádní speciál. Uvedla to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Atentátník minulou středu zaútočil na kolonu koaličních vozidel civilním automobilem naplněným podomácku vyrobenou výbušninou. Zraněno bylo pět českých vojáků, jeden z nich vážně. Další vyvázl z incidentu bez zranění. Těžce zraněný byl v Afghánistánu dvakrát operován. Podle vedení armády mu hrozí kvůli poraněnému obratli nehybnost končetin.

Mluvčí generálního štábu řekla, že jeho zdravotní stav umožní přepravu zpět do Česka. Uskutečnit by se měla koncem týdne, dodala. Armáda pro něj pošle svůj letoun, který je možné uzpůsobit převozu zraněných.

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu asi 350 vojáků. Největší jednotka má na starosti ostrahu spojenecké základny Bagrám. Hlídky vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů. Za úkol mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. Právě při jedné z hlídek byli vojáci ve středu zraněni.

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.