Příbuzní Jána Kuciaka nepřevezmou Krameriovu cenu. V pořádající asociaci jsou i zástupci dezinformačních webů

Asociace nezávislých médií předávala v půlce června už potřetí „Krameriovy ceny“ nesoucí jméno zakladatele novodobé české žurnalistiky. Slavnostní ceremoniál proběhl ve Slovenském domě, mezi laureáty byla respektovaná fotografka Dana Kyndrová a za oceněného zavražděného novináře Jána Kuciaka přebíral cenu slovenský velvyslanec. Toto vše může vyvolat zdání, že jde o prestižní ocenění. Jenže za Asociací stojí i lidé z nejvýraznějších tuzemských dezinformačních webů, což už ovšem třeba TV Prima svým divákům v reportáži nesdělila.

Video Newsroom ČT24
video

Newsroom ČT24: Příbuzní Jána Kuciaka nepřevezmou Krameriovu cenu. V pořádající asociaci jsou i zástupci dezinformačních webů

Podle mediálního analytika Josefa Šlerky je důležité, jak jsou podobné ceny vnímané: „A to, jak jsou vnímané, je otázka, jak je o nich referováno.“ Televize Prima se snažila diváky nalákat následujícím úvodem reportáže: „Co vám budu povídat. Chce to někdy velký kus odvahy informovat o současném dění jinak než ostatní. Právě za to se dnes v Praze rozdávaly ceny od Asociace nezávislých médií,“ odříkávál moderátor Primy Karel Voříšek.

Podle šéfredaktora serveru Manipulátoři.cz Petra Nutila tak Prima v podstatě legitimizuje ceny jako takové. „To, jak to Prima udělala, je velmi nešťastné, protože zejména pro tu fake news veřejnost, která miluje a ráda šíří ty hloupé věci, je to ukázka toho, že to je asi nějakým způsobem významné,“ domnívá se publicista Daniel Dočekal.  

Podle místopředsedy spolku Sisyfos Leoše Kyši je  zvláštní samotná premisa, že to, že jste alternativní, už má být sama o sobě hodnota, kterou je třeba ocenit. „To je nesmysl: Jediná hodnota, kterou můžete oceňovat, je, jestli je někdo pravdivý. Ale to, že se nebojí říkat lež, to žádná hodnota není,“ zdůrazňuje Kyša. 

Mediální analytik Milan Šmíd pak dodává: „Tam se nedávají ceny za odvahu, tam se dávají ceny za to, že jsou proti mainstreamu.“

TV Prima: Garantem serióznosti je složení poroty

Samotná TV Prima zaslala redakci pořadu Newsroom vyjádření, podle kterého sedí v porotě cen přední osobnosti, proto prý nerozumí znevěrohodňování těchto cen: „Máme za to, že složení poroty je garantem serióznosti udílení cen.“

V porotě letos zasedl jednak předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný, za Slovenský dům jeho ředitel, pak místopředseda Rady ČRo Tomáš Kňourek, šéfredaktor serveru První zprávy.cz Radomír Pekárek a šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.   

„Kolega z Primy byl nositelem té ceny hned v prvním ročníku. Takže chápu, že Prima k tomu má tento přístup,“ konstatuje komentátor Jindřich Šídlo. Loni seděl v porotě i šéf Českého rozhlasu René Zavoral, což také vyvolalo vlnu kritiky. 

Do Asociace patří i web proti zednářům a iluminátům

Krameriovy cenu uděluje Asociace nezávislých médií. Mezi její zakladatele patří jeden z nejznámějších českých konspirátorů Jan Korál, který stojí za webem NWOO. Sám Korál píše, že má jeho web za cíl nedopustit nadvládu zednářů nebo iluminátů.

Druhým kontroverzním jménem je pak Ondřej Geršl, zakladatel serveru AC24. Podle materiálu, který získal server Aktuálně.cz, jde o web, jehož obsah sleduje dokonce i ministerstvo vnitra. Pokud vám zmiňované weby vůbec nic neříkají, tak pro ilustraci jen několik titulků: buď jde o konspirační zprávy, nebo o věci zcela vymyšlené.

  • „Piloti, lékaři a vědci odhalují chemtrails“
  • „Chystá Pentagon biologické bomby proti Evropě? Čtěte důležitá fakta“
  • „Šest židovských společností ovládá 96 % světových médií“
  • „Na Měsíci žije 250 milionů bytostí, tvrdí bývalý pilot CIA“

Za Asociaci nezávislých médií pak ceny organizují její předseda a bývalý policejní prezident Stanislav Novotný, který se posledních několik let věnuje publicistice. Druhým organizátorem je Petr Žantovský, jehož názory nejčastěji zaznívají na Parlamentních listech. Letos byl za hnutí ANO zvolen do rady ČTK.

Novotný ovšem odmítá, že by měla Asociace vazby na dezinformátory: „ANM na prvém místě bojuje proti omezování svobody slova a projevu. Každý, kdo je s námi jakkoli spojen, respektuje především tento náš společný zájem. Co potom publikují jednotlivá média, jest jejich vlastní odpovědností.“ Oba zmiňované servery – AC24 i NWOO totiž členy Asociace jsou.

Podle komentátora Jindřicha Šídla stojí za Krameriovými cenami lidé, které on sám nepovažuje za novináře, ale za úslužné propagandisty: „Oni si samozřejmě totéž můžou říkat o mně. Ale já myslím, že jsem to schopen v jejich případě dokázat,“ dodává Šídlo.

Milan Šmíd: Organizátoři ocení respektované osobnosti, k tomu ale i pár podivných existencí

Žantovský s poukazem na laureáty Krameriových cen odmítá, že by Asociace oceňovala konspirátory: „Najdete tam lidi, jako je Robert Mikoláš z Českého rozhlasu, Stanislav Motl, Tomáš Hauptvogel z televize Prima.“

Podle mediálního analytika Milana Šmída je ale přesně toto taktika organizátorů, když každý rok vyberou respektované novináře, které novinářská obec uznává, ale zkombinují je s „nějakými podivnými existencemi“.

To byl i případ letošního ročníku, když cenu převzal na jedné straně uznávaný publicista Alexandr Tomský či respektovaná fotografka Dana Kyndrová. Organizátoři však vedle nich postavili Pavola Dinku, který sám sebe označuje za komentátora. „Ten byl už před mnoha lety usvědčen z plagiátorství, že opsal kus bakalářské práce kolegy Belly kdysi z deníku SME, nyní z Denníku N,“ dodává Jindřich Šídlo.

Zároveň ale podle svých slov nezpochybňuje právo organizátorů takové ceny udělovat. „Koneckonců je dobře, že je těch cen víc. Teď jsou tady minimálně tři až čtyři novinářské ceny: já sedím v porotě jedné konkurenční. A některým vadí Novinářská cena, protože za tím stojí Open Society Fund, některým vadí Peroutkova cena, protože jde o Ferdinanda Peroutku. Ale každý si může rozmyslet, kterou považuje za seriozní,“ dodává Šídlo.

Také Milan Šmíd nezpochybňuje právo udělovat jakékoliv ceny: „Jenomže když vidím, že porotcem pro udělování těchto cen je člověk, který označí pravicového rasistického aktivistu Tommyho Robinsona za žurnalistu a je ochoten psát Therese Mayové, tak mám pocit, že ten člověk neví, co je skutečná žurnalistika,“ uvedl Milan Šmíd s poukazem na otevřený dopis , který britské premiérce adresoval předseda Asociace Novotný.

Ocenění pro Kuciaka? Snaha o vyšší prestiž cen, zní od kritiků

Podle mediálních odborníků se navíc organizátoři snaží tvářit seriózněji, než doopravdy jsou. Viz letošní cena pro zavražděného novináře Jána Kuciaka, který psal pro Aktuality.sk. „Krameriova cena se snaží vybudovat pozici toho uznávaného média, a vlastně se svezla po té kauze Jána Kuciaka,“ domnívá se Josef Šlerka.

Tuto tezi ale odmítá organizátor cen Novotný. „Krameriovu cenu dostala celá řada vynikajících osobností, které dobře věděly, proč ji přijímají. Moc dobře rozuměly jejímu smyslu. Cena tedy žádnou legitimaci nepotřebuje.“ Podle něj měli organizátoři svolení od Kuciakovy sestry a cenu přebíral slovenský velvyslanec Weiss.

Proti udělení Krameriovy ceny se ale ozval server Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval: „Mě překvapilo až šokovalo, že na to, aby si zvýšili možná rating té ceny, použili právě Jána Kuciaka,“ kritizuje šéfredaktor serveru Peter Bárdy.

Toho ani tak nepřekvapilo, že cenu neodmítli Kuciakovi blízcí: „Nejsou analytici, nejsou to lidé, kteří znají kontext. Ale hlavně jsou to lidé, kterým před pár týdny zemřel blízký člověk – oni byli opravdu rádi, že si na Jána někdo vzpomněl.“

Bratr Jána Kuciaka: Cenu nepřevezmeme, není novinář jako novinář

Redakce Newsroomu získala vyjádření i bratra Jána Kuciaka. Ten potvrdil, že rodina předem věděla o tom, že mu chce Asociace cenu udělit.  Podle něj ovšem nikdo z příbuzných netušil, kdo za cenou stojí – prý zkrátka věřili v dobrý úmysl. Později se ale zklamali: podle Jozefa Kuciaka se s kritikou ztotožňují a cenu nepřevezmou. 

„Lidé, kteří za oceněním stojí, dělají přesně ten typ novinařiny, který se nesnaží spojovat fakta, ale ovlivňovat veřejné mínění podporou nestability a populismu. Není novinář jako novinář. Ceny určitě nepřevezmeme, právě z úcty k Jankovi a Martince,“ uvedl Jozef Kuciak.

Šéfredaktor serveru Aktuality.sk se kvůli cenám pustil i do velvyslance Weisse a jeho účasti na cenách: „Pro mě je to něco, co už je přes čáru. Já si opravdu myslím, že by stát měli zastupovat diplomati, kteří si zjistí, na jaké akce jdou.“ 

Weiss to za svou účast schytal i v komentáři Denníku N, který vyšel s titulkem „Slovenský veľvyslanec v Česku asistoval pri hanobení mena Jána Kuciaka“. Ministerstvo zahraničí pak v reakci zveřejnilo pozvánku od Petra Žantovského, který žádá velvyslance o převzetí ceny.