„Toto se v televizi nedozvíte. Rychle prohlédnout. Co nám zamlčují.“ Na seniory cílí lživé zprávy, na mladé videa

14 minut
Události, komentáře o dezinformačních e-mailech
Zdroj: ČT24

Česko během prezidentské volby zažilo dosud nejmasivnější nárůst šíření dezinformací. Nejenom přes sociální sítě, ale také přes e-maily. Právě elektronickou poštou si hlavně starší lidé mezi sebou lživé informace přeposílali po desítkách. Důležitou roli zde hraje to, že takový e-mail dostanou od svého známého nebo člena rodiny. Mnozí sice takovou zprávu hned smažou, na řadu lidí ale může působit naopak důležitě, protože nepřišla z anonymního zdroje.

Fenoménu dezinformačních e-mailů se nedávno věnovali reportéři pořadu 168 hodin. Autor reportáže Jan Novák dostal po jejím odvysílání od diváků zhruba 150 až 200 e-mailů, které mezi lidmi kolují. „Témata jsou poměrně pestrá. Je to od kritiky nebo lživých informací o Evropské unii po migrační krizi,“ řekl v Událostech, komentářích.

Dezinformační e-maily většinou reagují na aktuální témata. Nejvíc jich tak lidé dostávali v době prezidentské volby, nyní je často jejich předmětem referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie. Často chodí seniorům, protože mívají u voleb poměrně vysokou účast.

Toto se v televizi nedozvíte

A do jaké míry jsou zprávy v e-mailech pravdivé? „Některé jsou ze sto procent naprosté lži patrné na první pohled. V některých jsou například výroky politiků nebo známých osobností, které jsou ale dávány do jiného kontextu, případně jsou těmto osobám přisuzovány, aniž by jim patřily. Některé zprávy jsou z devadesáti procent pravdivé, akorát někde v textu může být záměrná lež,“ popisuje Novák.

Zaujmout adresáta se e-maily snaží pomocí chytlavých upozornění v předmětu zprávy. Jako příklad Novák uvedl spojení: Toto se v televizi nedozvíte, Rychle prohlédnout, než to stáhnou nebo Co nám zamlčují. Pokud jsou e-maily cíleny na seniory, odpovídá tomu navíc i jejich vzhled.

„Z našeho pohledu e-maily vypadají zastarale nebo budou třeba až nehezké – velké písmo, hodně barev. To všechno je forma, která na seniory působí, která jim přijde zajímavá, není tam nějaká grafika, která by rozptylovala jejich pozornost, nejsou tam videa, která by je rušila,“ řekla v Událostech, komentářích psycholožka a spoluautorka dokumentu Šmejdi Romana Mazalová.

E-mail od kamaráda působí důvěryhodně

Především starší lidé navíc nejsou na sociálních sítích příliš aktivní a e-mail je tak pro ně často hlavní komunikační kanál. Toho také autoři těchto zpráv využívají. Seniory zaujmou  chytlavým předmětem a roli hraje i to, od koho lidé zprávu dostanou.

„Když e-mail se lživou informací přijde od někoho, koho znají, ať už to je bývalý spolužák, někdo z rodiny, ze známých, tak tomu dávají větší důvěryhodnost. To je na tom velice důležité,“ upozornil Novák. 

Souhlasí s ním i Mazalová: „E-mail je pro seniory něco nového. Něco, s čím nemají takovou zkušenost, a zároveň je pro ně fascinující, že v podstatě v jedné vteřině jsou schopní komunikovat s celým světem a nejsou v sociální izolovanosti… Obzvlášť e-mail od kamaráda není od neznámého člověka, a proto tomu přikládají větší výraz, zajímá je to,“ konstatuje psycholožka.

Do jaké míry se lidé nechávají těmito e-maily ovlivnit, je velmi individuální. Mnozí je po přečtení rovnou smažou, jiní zprávu přepošlou dál. Mazalová proto upozornila na tendence označovat v této souvislosti seniory za skupinu se sníženým kritickým myšlením.

Na mladé přes YouTube

„Nikdo neříká, že neexistují dezinformace cílené na jiné skupiny. Pokud bych měla použít analogii, tak velmi zajímavý je fenomén youtuberingu, který je cílený na mladou generaci. Tam můžete úplně stejně vidět, že informace, které jsou tam podávány, děti přijímají nekriticky, nevyhodnocují kvalitu obsahů,“ podotkla psycholožka.

Kde takové zprávy vznikají nebo kdo je jejich původní autor, je především u e-mailů většinou nedohledatelné. První skupina cíleně vytváří dezinformace. „Můžeme se ovšem domnívat, že existuje i skupina lidí, kteří tomu skutečně věří a e-maily píšou se záměrem pomoci společnosti nebo šířit nějakou pravdu, která je podle nich reálná,“ poznamenala Mazalová.

Při rozpoznávání lživých zpráv je proto důležité zapojovat kritické myšlení. Češi to ale podle Mazalové dělají jen velmi málo. V dnešní době je přitom tato schopnost čím dál důležitější.

„Jsme zvyklí následovat a poslouchat autority… Z mého pohledu bych proto raději obětovala neskutečné množství hodin chemie, fyziky a já nevím jakých předmětů, které děti do dvou let po odchodu ze školy zapomenou, ve prospěch reálně obrovsky důležitých předmětů, jako je kritické myšlení,“ uzavřela psycholožka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 14 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 1 hhodinou

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 4 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 5 hhodinami
Načítání...