Czexit by měl fatální následky, říká Havlíček. S referendem o EU by si nezahrával

27 minut
Havlíček hostem pořadu Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Není pochyb o tom, že vystoupení z Evropské unie by mělo fatální následky, reagoval na diskuse o referendu předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček v Interview ČT24. Připouští, že ani jemu se nelíbí celá řada regulací, ale nechtěl by se dostat na úroveň zranitelnosti Ukrajiny.

„Zásadně by se ohrozil obchod, protože 84 procent našeho exportu jde do EU. Stejně tak můžeme mluvit o importu. Měli bychom zásadně vyšší míru nezaměstnanosti. Vůbec se nebavíme o tom, že by to nepochybně ovlivnilo investiční prostředí,“ upozornil na ekonomické rozměry czexitu Havlíček.

Je podle něj těžké spočítat, jaký by byl konkrétní dopad, upozorňuje ale na to, že by dopad měly už samotné diskuse o referendu. „Trhy se nechovají jenom podle toho, co se vygeneruje a vyrobí, ale i podle nějakého očekávání,“ vysvětlil.

Reakci by se nevyhnula ani česká měna, která by oslabovala. „Pokud začne oslabovat, všechny diskuse, které se teď vedou, že silná koruna sice omezí trochu exportéry, ale podpoří nákupy a trochu vylepší situaci spotřebitelům, tak to by všechno bylo vniveč. Nepochybně by to bylo pro spotřebitele, pro firmy i pro stát velmi nekomfortní řešení. Troufám si tvrdit, že by důsledky byly tragické. Skoro si troufám tvrdit, že by to bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, které jsme mohli v posledních desítkách let udělat,“ prohlásil Havlíček.

Evropská unie podle něj nevznikla jako nástroj pro posílení konkurenceschopnosti jednotlivých zemí, ale jako nástroj k zamezení případných půtek, aby se země cítily bezpečnější.

„Mně se také nelíbí celá řada regulací, také se mi nelíbí, že nás někdo ovlivňuje, ale raději se nechám ovlivňovat nejvyspělejší částí světa než být sám pěšák v poli a dostat se na úroveň zranitelnosti ala Ukrajina,“ dodal.

I Británie už sčítá ztráty, zmínil Havlíček

Před necelými dvěma roky si odhlasovala Velká Británie, že z evropského spolku odejde. S brexitem by ale českou situaci Havlíček vůbec nesrovnával.

„Británie je mezi pěti nejvyspělejšími zeměmi s ohledem na generování hrubého domácího produktu. Její geografická poloha, její demografická struktura, její vazby na Spojené státy a EU jsou úplně jiné, než má Česká republika. My jsme součástí středu Evropy, jsme absolutně závislí na okolních zemích. Vyjednávací pozice Velké Británie je úplně jiná, než by byla vyjednávací pozice Česka,“ přiblížil. Navíc dodává, že i Británie už v tuto chvíli začíná počítat ztráty.

Odmítavě se k případnému vystoupení Česka z EU staví i Hospodářská komora, podle níž by šlo o ekonomickou sebevraždu. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara zpochybňování členství Česka v EU znervózňuje některé zahraniční investory, aktuální politickou situaci už musel vysvětlovat japonským investorům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 56 mminutami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 5 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 16 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 16 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 20 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 21 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025
Načítání...