Další odklady ze strany ANO už nejsou přijatelné, pohrozil šéf ČSSD

Pokud ANO neustoupí ze svých postojů, sobotní sjezd ČSSD může rozhodovat i o neschválení účasti ve vládě. Uvedl to předseda ČSSD Jan Hamáček a místopředseda Jiří Zimola po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Jeho postoj nechtěli sdělovat, podle nich ale vzal informace na vědomí.

Jan Hamáček a Jiří Zimola
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

ČSSD s ANO vyjednává o sestavení menšinové koaliční vlády, kterou by ve sněmovně podporovali komunisté. Na většině programových bodů se už vyjednávači shodli, rozpory jsou především v rozdělení ministerských postů.

ČSSD se nelíbí to, že by se premiérem stal předseda ANO Andrej Babiš, jehož trestní stíhání jí vadí. Jako ústupek požaduje křeslo ministra financí, nebo vnitra a chce ve vládě pět ministerských míst. ANO nabízí o jedno ministerské křeslo méně. Zároveň hnutí trvá na Babišovi jako premiérovi.

O zbývajících programových rozporech budou vyjednávači obou stran mluvit ve středu večer v Lidovém domě. Tématem bude podle Hamáčka otázka daní nebo proplácení nemocenské během prvních tří dnů nemoci.

Klíčová schůzka by se měla uskutečnit ve čtvrtek večer, kdy se už vrátí z dovolené Babiš. ANO má na schůzku přijít s konečným návrhem, který následně posoudí v pátek předsednictvo ČSSD a v sobotu stranický sjezd.

Hamáček: Chceme slyšet, jaké řešení nám nabízejí

„Je docela možné, pokud se nezmění ten status ze strany ANO a pana Babiše, že budeme sjezdu předkládat variantu ukončení jednání. Pan prezident to vzal na vědomí,“ řekl Zimola.

Podle Hamáčka je pro ČSSD nepřijatelné, pokud by ANO nabídlo jako řešení odklad. „Pokud přijdou s dalším odkladem, tak se obávám, že to nebude akceptováno, protože my chceme slyšet, jaké řešení nám nabízejí, a pokud nám nabídnou odklad, tak odklad není řešení,“ uvedl. Zopakoval, že za důstojný považuje zisk pěti resortů, které by umožnily ČSSD prosazovat její program.

Ohledně toho, zda se s prezidentem shodovali, se představitelé ČSSD konkrétně nevyjádřili. Oba tvrdili, že schůzka byla věcná, konstruktivní a odehrála se v přátelské atmosféře. Hamáček dodal, že cílem byla především výměna informací a že nezaznamenal žádný kontroverzní názor.

Podle Zimoly je Zeman informoval, že se v nejbližší době nechystá s hnutím ANO a jeho reprezentanty scházet s ohledem na svou pracovní cestu na Slovensko. Odlétá na ni ve středu odpoledne, do Česka se vrátí v pátek.

Hamáček a Zimola se s prezidentem setkali už koncem února, kdy ho informovali, že ČSSD chce s ANO jednat o přímé účasti strany ve vládě. Současně mu tehdy slíbili, že ho budou o situaci pravidelně informovat. Pokud se podle Hamáčka zásadně změní, za Zemanem opět přijdou.