Výstraha meteorologů: Severem Čech se prožene velmi silný vítr

Frýdlantský výběžek zasáhne v pondělí večer silný vítr o rychlosti 90 kilometrů za hodinu. Silně bude foukat v celé severní části republiky a na Českomoravské vrchovině až do úterního poledne. Na hřebenech hor se očekávají nárazy větru o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. V úterý bude vítr od západu slábnout, ráno ale na silnicích hrozí sněhové jazyky. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Video Studio ČT24
video

Frýdlantský výběžek zasáhne velmi silný vítr

Výstraha před velmi silným větrem s vysokým stupněm nebezpečí platí pouze pro okres Liberec od pondělních 19 hodin do úterního poledne.

V krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Ústeckém a zbývajících okresech Libereckého kraje se ve stejných časech předpokládá silný vítr s nízkým stupněm nebezpečí. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji bude foukat až do úterního večera.

„V průběhu nočních hodin můžeme očekávat, že by vítr měl postupně začít zesilovat a během noci se objeví nárazy dosahující v nižších polohách až 70 kilometrů za hodinu a na hřebenech hor na severu to bude až 110 kilometrů za hodinu,“ varuje meteorolog ČT Pavel Borovička.

Ve všech těchto krajích se mohou kvůli větru a sněžení tvořit od brzkého rána sněhové jazyky. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství a při řízení jet maximálně opatrně. Lidé by také měli kvůli větru zabezpečit volně položené předměty, turisté by se neměli vydávat na túry po hřebenech.