Finance může vést člověk z ANO, ale ne z Agrofertu, řekl premiér. Babiš už kandidáta má, jméno neprozradí

Jméno nového ministra financí by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mělo navrhnout hnutí ANO. Předseda hnutí ANO a stávající šéf resortu Andrej Babiš chce záruku, že to tak bude.

Video Události
video

Události: Babiš už má jméno nového ministra financí. Chce ale záruku, než odstoupí

Aktuální nabídka směrem k hnutí ANO je vstřícný krok, aby koalice mohla dál fungovat, řekl České televizi premiér. Má ale dvě podmínky, které musí případný kandidát splnit. 

„Ten člověk na to musí být odborně připraven, protože ministerstvo financí je těžký resort. A za druhé tam nesmí být podobný problém jako u Andreje Babiše, tedy podnikatelská minulost spojená s operacemi Agrofertu a těch firem, které jsou s Agrofertem spojeny,“ prohlásil premiér, který už včera poslal na Hrad návrh na odvolání stávajícího ministra Babiše.

Babiš: Chci záruky, že resort obsadí náš člověk

ANO k odchodu svého předsedy z vlády nevidí důvod. Vhodného nástupce na jeho místo už ale má. „Budeme chtít záruky, že můj post, pokud bych se rozhodl a pokud by to nastalo a pan prezident mě odvolá, že ten post obsadí náš nominant. Někoho máme, ale není důležité, kdo to je,“ řekl vicepremiér Babiš.

Nový ministr financí by se měl podle Sobotky soustředit zejména na to, aby finanční správa zkontrolovala všechny korunové dluhopisy. Ty využil právě i Babiš jako někdejší majitel Agrofertu.

„Ta aktivita tam měla být už čtyři roky. Myslím, že je klíčové, aby přišel nový člověk. Jsem schopen akceptovat, že to bude zástupce hnutí ANO,“ dodal premiér. 

Vládní krizi dál řeší i uvnitř sociální demokracie. O podání demise vlády rozhodl její předseda Sobotka sám. Následnou změnu taktiky už ale konzultoval s nejbližšími členy strany. „Podpořili mě, já si toho vážím,“ uvedl Sobotka.

O dalším postupu budou vládní strany společně debatovat ve středu.