TÉMA

Vládní krize

Matovič je politický klaun, ale krize pomůže dokončit decentralizaci Slovenska, soudí Vašáryová

Igor Matovič je politický klaun a jeho soupeření s koaličním partnerem Richardem Sulíkem vedlo k současné vládní krizi na Slovensku, zmínila v pořadu Devadesátka ČT24 politička a někdejší diplomatka Magda Vašáryová. „Vypadá to, že stát je v rozkladu, ale stát není tak jednoduché úplně rozložit,“ poznamenal pak novinář Deníku N Martin M. Šimečka.
26. 3. 2021|

ČSSD je rozpolcená. Krajští lídři nemají jasno v tom, jestli zůstat ve vládě nebo zda podporují Šmardu

Krajští lídři sociální demokracie se jasně neshodují na tom, zda má strana dál na post ministra kultury nominovat Michala Šmardu, kterého prezident odmítá jmenovat. Ten má nyní podporu šesti ze čtrnácti krajských lídrů. Stejný počet jich odmítl tvrzení, že vládní krize je i chybou ČSSD. O tom, zda by měla sociální demokracie ve vládě zůstat, ale nechtějí krajští lídři mluvit. Vyplývá to z ankety České televize.
27. 7. 2019|
Volby 2017

Sobotka: Po čtyřech letech ve vládě vím, že Andrej Babiš je dobrý a přesvědčivý lhář

Role premiéra byla velká zkušenost, uvedl Bohuslav Sobotka. Díky této zkušenosti se prý na Česko dívá jako na zemi, která má ambice a možnost v budoucnu růst. V rozhovoru pro pořad Týden v politice Sobotka hodnotil čtyři roky své vlády. V jejím průběhu musel provést několik změn v řadách ministrů, odolávat vzdoru z vlastní strany i řešit problémy způsobené rozdílnými názory s prezidentem.
22. 10. 2017|

CVVM: Prezident byl po prázdninách důvěryhodnější než na jaře. Vládě ani poslancům lidé příliš nevěří

Nadpoloviční většina veřejnosti důvěřuje podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění prezidentovi. Důvěra v něj se po prázdninách vrátila nad 50 procent poprvé od dubna. Zatímco důvěra v prezidenta se vrací na úroveň před vládní krizí, která vedla k propadu, vláda se již k dubnovým 40 procentům nevrátila a přes mírné zlepšení jí důvěřuje pouze 28 procent respondentů. Nejmenší důvěru mají dotázaní lidé v Poslaneckou sněmovnu, největší ve starosty.
3. 10. 2017|
OVM

Demise premiéra znamená konec vlády, ujistil Rychetský. Ústava podle něj nepotřebuje upřesnit

Jarní vleklá politická krize, jejímiž hlavními postavami byli prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a tehdejší vicepremiér Andrej Babiš (ANO), ukázala, že někteří politici se pokoušejí vykládat ústavu ve svůj prospěch. Ve sněmovně je nyní hned několik návrhů, které vesměs chtějí upřesnit ústavu a sjednotit její výklad. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a expremiér Petr Pithart se však v Otázkách Václava Moravce shodli, že je to zbytečné.
18. 6. 2017|
Interview ČT24

Česká média nejsou v ohrožení, strany ale ano, míní Václav Bělohradský

Diskuse o vlastnících českých médií, která se točí zejména kolem Andreje Babiše, je bezpředmětná. Je o tom přesvědčen filozof a sociolog Václav Bělohradský. Babiše, jeho vstup do politiky a vztah k mediálnímu domu Mafra považuje za menší nebezpečí pro českou demokracii než postupné uzavírání politiky, o které se pokoušejí „profesionální politici“ v tradičních stranách. Václav Bělohradský byl hostem Interview ČT24.
1. 6. 2017|

Důvěra v prezidenta a Sobotkův kabinet se po vládní krizi výrazně propadla

Důvěra v prezidenta a vládu se podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v souvislosti s vládní krizí silně propadla: Hlavě státu v květnu důvěřovalo 41 procent lidí, zatímco v předchozích dvou měsících to bylo vždy 55 %. Miloši Zemanovi naopak nedůvěřovalo 56 procent lidí, v dubnu to bylo 42 %. Výsledky se podle průzkumu zhoršily i vládě, sněmovně, Senátu, starostům a místním zastupitelstvům.
30. 5. 2017|
Vládní krize

Zeman kvůli vládní krizi přišel o část voličů, naopak Drahoš posílil

Postoje a jednání prezidenta Miloše Zemana během vládní krize mu sebraly část voličů, naproti tomu přibylo potenciálních voličů bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. Takové jsou výsledky průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Podle nich má z kandidátů na funkci hlavy státu stále největší podporu současný prezident.
28. 5. 2017|

Model CVVM: Volby by drtivě vyhrálo ANO. ODS dotahuje sociální demokraty

Pokud by se v první polovině května konaly volby, drtivě by v nich zvítězilo hnutí ANO. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Babišovo hnutí v něm inkasuje 33 procent hlasů, druzí sociální demokraté čtrnáct a jen o procento méně má občanská demokracie.
26. 5. 2017|
Vládní krize

Průměrný ministr financí v době hospodářského růstu, tak hodnotí analytici Andreje Babiše

Načasování zřejmě nemohlo být lepší. Když Andrej Babiš (ANO) nastupoval v lednu 2014 do funkce ministra financí, nacházela se česká ekonomika na startu růstové fáze makroekonomického cyklu. Analytici tedy přičítají následující zlepšení ekonomické situace - na rozdíl od části veřejnosti - spíše štěstí nového ministra než jeho schopnostem. Ty pak hodnotí zejména podle jeho souboje s daňovými úniky, podle velikosti deficitů/přebytku státního rozpočtu a podle obsluhy státního dluhu. Výsledný výkon Babiše, jehož ve středu nahradil ve funkci Ivan Pilný (ANO), vyznívá v hodnocení dotázaných expertů celkově jako: Průměrný.
24. 5. 2017Aktualizováno24. 5. 2017, 21:15|
Vládní krize

Pilný nahradil Babiše. Nového ministra financí jmenoval prezident

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenoval Ivana Pilného (ANO) ministrem financí. V čele resortu střídá Andreje Babiše (ANO), kterého Zeman odvolal a kterému vyjádřil „velikou úctu a poděkování“. Jako místopředsedu vlády místo Babiše jmenoval prezident stávajícího ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Tématem výměny na ministerstvu financí se zabývá také pořad 90' ČT24 od 20:00.
24. 5. 2017Aktualizováno24. 5. 2017, 19:59|

Zeman ve středu odvolá Babiše z vlády a novým ministrem financí jmenuje Ivana Pilného

Prezident Miloš Zeman ve středu 24. května odpoledne odvolá ministra financí Andreje Babiše a jmenuje do funkce nového ministra Ivana Pilného, oba z hnutí ANO. Informoval o tom Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Vládní krize vyvolaná premiérem Sobotkou tak bude ukončena,“ prohlásil Ovčáček.
23. 5. 2017Aktualizováno23. 5. 2017, 18:16|

Sobotka doufá, že ještě tento týden dojde ke jmenování Pilného ministrem

Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta na post ministra financí Ivana Pilného v úterý v 16:30. Setkání se uskuteční na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá, že ještě během tohoto týdne dojde k odvolání Andreje Babiše a jmenování nového ministra.
22. 5. 2017Aktualizováno22. 5. 2017, 20:52|

Ústava se musí dodržovat v zájmu všeho lidu. Ne v zájmu strany nebo voličů, říká šéf soudu Baxa

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa je přesvědčený, že ústavu nezmění k lepšímu to, že se do ní bude stále něco doplňovat jenom proto, aby se politikům lépe vládlo. Ústava by se podle něj měla měnit jenom v dobách nejvážnějších a nejpřevratnějších, a to nyní rozhodně není.
22. 5. 2017|
Týden v politice

Největší hrozbou pro rozpočet je populistický vichr, myslí si Pilný

Ministerstvo financí stojí před řadou složitých úkolů – musí připravovat státní rozpočet na příští rok, řešit elektrárnu v Turecku, kauzu Diag Human a je také potřeba urychlit přípravy výstavby dalšího jaderného bloku. V pořadu České televize Týden v politice to řekl poslanec Ivan Pilný (ANO), pravděpodobný nový ministr financí. Prezident Miloš Zeman přijme Ivana Pilného v úterý v 16:30 na Pražském hradě.
22. 5. 2017|
Vládní krize

Sobotka a Babiš si při vládní krizi vyzkoušeli nové role. Pomáhala i hříbátka a koťátka

Nezvyklé role si zahráli v květnové vládní krizi dva její hlavní aktéři. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Političtí analytici si v pořadu ČT 168 hodin všímali nejen jejich atypických momentů, ale třeba i toho, jak jejich spolupracovníci zvládají krizovou komunikaci na sociálních sítích. Téma připravila Kristina Ciroková.
22. 5. 2017|

Čekání na Zemana. Napříč stranami zní výzva k rychlému ukončení krize

Možný konec ústavní a vládní krize má svůj jízdní řád stále trochu v mlze. Ivan Pilný (ANO) se začátkem týdne setká s náměstky na ministerstvu financí a bude se připravovat na jmenování šéfem státní kasy. Během úterka a středy by měl prezident postupně přijmout Pilného i končícího vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Vládní ČSSD a lidovci volají po rychlé akci. Konec krize si přejí strany napříč politickým spektrem. Krom toho se hledá náhrada za ministryni školství.
21. 5. 2017|
Vládní krize

Rusňák skončil v ANO. Sobotka se ptá, proč jeho tchyně Schillerová zůstává Babišovou náměstkyní

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vzkázal šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, že by mu měl poděkovat za odmítnutí návrhu, aby po něm resort financí převzala náměstkyně Alena Schillerová. Reagoval tak na kauzu údajných úniků informací z policejních spisů, v níž byl mezi jinými obviněn i majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák. Jeho tchyní je právě Babišova náměstkyně. Přestože od Rusňáka se Babiš razantně distancoval, Schillerová na ministerstvu zůstává, podivil se premiér. Rusňák mezitím ukončil své členství v ANO. Soud poslal v sobotu do vazby sedm lidí.
20. 5. 2017Aktualizováno20. 5. 2017, 23:21|
Interview ČT24

Omilostněním Kajínka se Zeman nesnaží zvyšovat svou popularitu, tvrdí Mynář

Prezident s odvoláním ministra financí Andreje Babiše (ANO) nevyčkával. Od začátku avizoval, že se jím bude zabývat po návratu z Číny, uvedl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (SPO) v pořadu Interview ČT24. Mynář také řekl, že za rozhodnutím udělit milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi není pokus odvést pozornost od vládní krize ani snaha prezidenta zvýšit svou popularitu před volbami.
20. 5. 2017|
Vládní krize

Zeman by měl jmenovat Pilného ministrem financí příští týden

Prezident Miloš Zeman nemá námitky proti návrhu jmenovat Ivana Pilného (ANO) ministrem financí. Jeho jmenování lze očekávat během příštího týdne. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrh dorazil na Hrad ve čtvrtek.
19. 5. 2017Aktualizováno19. 5. 2017, 13:36|
Interview ČT24

ČSSD musí upozorňovat na to, že se hraje o demokracii v ČR, řekl Birke

Sociální demokraté se musí před volbami vrátit zpět k levicovým tématům, uvedl místopředseda ČSSD a volební manažer strany Jan Birke v pořadu Interview ČT24. Ačkoli současnou vládní krizi podle něj způsobil Andrej Babiš (ANO), nechce proti němu ČSSD vést „brutální kampaň“. Nutné je ale podle Birkeho slov upozorňovat na to, že se hraje o demokracii v naší zemi.
19. 5. 2017|

Návrh na jmenování Pilného je na Hradě. Sobotka očekává Zemanův krok

Návrh na jmenování Ivana Pilného ministrem financí byl doručen na Hrad. Uvedl to na svém twitterovém účtu premiér Bohuslav Sobotka. Požaduje, aby nyní prezident Miloš Zeman jednal podle ústavy. Prezident se v noci vrátil z Číny. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Andrej Babiš požádal o schůzku se Zemanem, ta se podle něj má uskutečnit v příštích dnech.
18. 5. 2017Aktualizováno18. 5. 2017, 13:26|
Vládní krize

Potvrzeno. Europarlament probere aféru kolem Babiše a možného zneužití médií

Evropský parlament se bude 1. června zabývat hrozbou politického zneužití médií v Česku. Potvrdili to předsedové frakcí s tím, že debata neskončí rezolucí. Jde o důsledek zveřejnění nahrávek s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), které poukazují na možný střet zájmů.
18. 5. 2017Aktualizováno18. 5. 2017, 12:51|
Události komentáře

Ministr Pilný rovná se konec krize? Zlá krev mezi ČSSD a ANO stále zůstává

Vládní krize se uklidňuje, ale napětí mezi dvěma většími vládními stranami zůstává. Sociální demokraté sice považují Ivana Pilného (ANO), jenž by se měl stát novým ministrem financí, za přijatelného, ale neutichá jejich kritika Andreje Babiše (ANO) ani jeho náměstkyně Aleny Schillerové. Navíc se poté, co premiér přijal nominaci Ivana Pilného (ANO) na ministra financí, znovu dostane ke slovu prezident, jenž se vrátil z návštěvy Číny.
18. 5. 2017|