Pavel není Zeman, ústavu nenapne, věří experti

5 minut
Vládní krize
Zdroj: ČT24

Role prezidenta ve stávající vládní krizi bude konstruktivní a méně aktivistická než u předchozích prezidentů, shodují se politolog Přemysl Rosůlek a ústavní právník Jan Kysela. Návrhu na odvolání ministra Ivana Bartoše (Piráti) musí prezident podle ústavy vyhovět. V případě podání demise pirátských ministrů má hlava státu ústavou daný manévrovací prostor. Prezident se nechal slyšet, že se bude při odvolání Bartoše řídit ústavou. Také ale nechce, aby Jan Lipavský (Piráti) na pozici ministra zahraničí skončil. Ten konstatoval, že všechny možnosti jsou otevřené.

Premiér Petr Fiala (ODS) hlavě státu odeslal formální návrh na odvolání Bartoše z pozice ministra pro místní rozvoj. Podle Kysely koaliční smlouva nastavuje určitý mechanismus pro postup při odvolávání ministrů, ale tento „mechanismus zavazuje politické aktéry, nezavazuje ústavní aktéry a rozhodně nezavazuje prezidenta republiky a jako ústavního aktéra nezavazuje ani předsedu vlády“.

Doplnil, že pokud se premiér rozhodne, že nebude dbát na koaliční smlouvu a ponese politické důsledky, tak je to z ústavního hlediska jeho věc.

Jan Kysela je poradcem prezidenta Pavla pro ústavu a právní otázky a vedoucí konzultačního panelu pro nominaci ústavních soudců.

11 minut
Studio ČT24: Ústavní právník Kysela k vládní krizi
Zdroj: ČT24

Zemanovo otálení

Ústava v případě návrhu na odvolání ministra předsedou vlády hovoří jasně a prezident musí žádosti premiéra vyhovět. V zásadě jediné, co může prezident republiky udělat, je sejít se s premiérem a odvolávaným ministrem a blíže zjišťovat důvody, které vedly k odvolání a jaké mohou být důsledky pro stabilitu vládnutí, shrnul Kysela. Může také požádat premiéra o pečlivé uvážení. Ústava ale jasně stanovuje, že předseda vlády je ten, kdo si své ministry vybírá a může je také odvolávat, dodal.

Připomněl také situaci v roce 2017, kdy se tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka (SOCDEM, tehdy jako ČSSD) snažil o odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Jedním z důvodů, proč Miloš Zeman otálel, než návrhu vyhověl, byl odkaz na porušení koaliční smlouvy ze strany premiéra Sobotky.

Dle politologa Přemysla Rosůlka ze Západočeské univerzity v Plzni prezident Pavel „nebude tak aktivistický a nebude napínač ústavy do poslední chvíle“. Ústavní právník i politolog se tak shodují na tom, že role prezidenta Pavla bude ve stávající vládní krizi konstruktivní a předvídatelná.

Lipavský nevyloučil setrvání ve vládě, Pavel chce stabilitu

Ministr zahraničí Jan Lipavský nevyloučil pokračování na postu šéfa diplomacie – a to i v případě odchodu Pirátů z vlády. České televizi řekl, že všechny varianty jsou otevřené a vše bude řešit až po návratu do Prahy z pracovní cesty ve Spojených státech. Už dříve řekl, že demisi podá, ale společně s tím by asi opustil i samotnou stranu.

V případě, že ministr podá demisi, dává ústava prezidentovi odlišné pravomoci a jistý manévrovací prostor, jelikož demisi nemusí přijmout.

9 minut
Studio ČT24: Politolog Rosůlek k vládní krizi
Zdroj: ČT24

Prezident Pavel prohlásil, že nechce, aby Lipavský skončil, s jeho prací je spokojený. Měnit šéfa diplomacie rok před volbami by podle něj mohlo ohrozit českou zahraniční politiku. Prezident uvedl, že za nejdůležitější považuje udržení stability. Také řekl, že pokud premiér navrhne odvolání konkrétního ministra a zároveň předloží návrh na nového, nebo na člověka, který bude úřad zastávat, má prezident konat neprodleně.

Pavel potvrdil, že s Lipavským o věci hovořil v New Yorku, kde se od pondělí do středy účastnil Valného shromáždění OSN. „Seznámil mě s tím, jakou pozici zaujal veřejně. To znamená, že je připraven pokračovat, pokud na tom bude shoda ve vládní koalici a že zároveň s tím chce podniknout ten krok, že vystoupí z Pirátské strany,“ uvedl Pavel. Pokud taková shoda bude, prezident tomu bránit nebude, protože střídání ve funkci ministra zahraničí rok před volbami by nepovažoval za úplně šťastné.

„Nikdo nemá zájem na tom, aby se v této situaci rozkolísala nejenom vláda, ale i naše vnitropolitická situace,“ řekl prezident. O dalším směřování vlády bude jednat v pondělí s premiérem Fialou. Chce slyšet jeho konkrétní představu o složení kabinetu. Poté se sejde i s dalšími aktéry krize.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 9 mminutami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 8 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 14 hhodinami

Lobbování čekají změny, potvrdila sněmovna

Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla. Zavede je vládní předloha, kterou schválila s některými úpravami dolní komora. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...