Odvolání muselo přijít, tlaky z ODS nebyly, uvedl Kupka

26 minut
Interview ČT24: Martin Kupka (ODS)
Zdroj: ČT24

Každému, kdo přišel do kontaktu se stavebním řízením v uplynulých měsících, je jasné, že se něco takového muselo stát, uvedl v Interview ČT24 ministr dopravy Martin Kupka (ODS) k odvolání šéfa resortu pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) kvůli nefunkčnímu systému stavebního řízení. Podle něj nešlo o blesk z čistého nebe. Kupka podotkl, že byl pověřen dotáhnutím digitalizace kvůli tomu, že nefunkční systém ohrožuje i stavby týkající se resortu dopravy. Odmítl také tvrzení Pirátů, že premiéra Petra Fialu (ODS) ke kroku donutily tlaky zevnitř ODS.

„Rozhodnutí pana premiéra je naprosto transparentní, jasně oznámené a zdůvodněné,“ uvedl Kupka s tím, že každému, kdo přišel do kontaktu se stavebním řízením, muselo být jasné, že odvolání muselo přijít. „Přes opakované sliby digitální stavební systém neposkytuje službu, kterou od něj lidé očekávají a kterou předpokládá i zákon.“

Podle něj si premiér musel vyhodnotit všechny předchozí týdny, kdy na vládě probíhala „náročná debata o tom, jak nefunguje digitální stavební řízení“. „Položil znovu Ivanu Bartošovi otázky, které mířily k tomu, jakým způsobem se státu podaří zprovoznit jednu ze základních podmínek toho, aby se v Česku stavělo, a nedostával odpovědi. Následně se rozhodl, zavolal Ivanu Bartošovi své rozhodnutí,“ dodal Kupka s tím, že tedy nešlo o blesk z čistého nebe.

Dodal, že přemýšlí, jak by odvolání Bartoše prakticky mohlo vypadat jinak. „Ano, mohl se s ním ještě jednou potkat, což v programu premiéra není jednoduchá věc, volil formu telefonátu, ale to je přímý kontakt,“ poukázal Kupka s tím, že nešlo o sdělení přes média, čehož „jsme byli svědky v minulosti“. Premiér podle něj také sdělil, jak postupoval ve vztahu k ostatním koaličním partnerům i prezidentovi.

Kupka: Tlak na premiéra z ODS nebyl

Na tiskové konferenci Pirátů zaznělo tvrzení, že Bartoš byl odvolán kvůli tlakům uvnitř ODS na premiéra. Kupka v této souvislosti prohlásil, že jde o „zjevnou lež“. „I ta sestava, ve které jsme se měli potkat, je dost nepředstavitelná. (...) Je až s podivem, že se Piráti do takových nehorázných konspirací pustili.“ Narážel tak na obvinění, že Fiala měl jednat pod tlakem právě Kupky, ministra financí Zbyňka Stanjury, hejtmana Martina Kuby a také místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (všichni ODS). 

Kupka podotkl, že tlak na premiéra Fialu uvnitř ODS nebyl. „A Petr Fiala by se na základě žádného takového tlaku nerozhodoval. Myslím, že tím je dobře známý, že se rozhoduje na základě opravdu pevného úsudku a na základě faktů, které v tomhle případě měl k dispozici,“ dodal Kupka s tím, že spekulace o tom, že premiér skončí, pokud by Bartoše neodvolal, jsou podle něj „úplně mimo“.

Odmítl také Bartošovo tvrzení, že digitálním stavebním systémem ohrozil byznys firem napojených na ODS. Podle něj Bartoš po svém neúspěchu začal kolem sebe kopat a obviňovat ostatní z „nehorázností“.

Diametrální rozdíl v počtech stavebních povolení

Zopakoval, že premiér jej pověřil dotáhnutím digitalizace kvůli tomu, že nefunguje a z velké části ohrožuje i stavby, které se týkají dopravního resortu. „Navíc Dopravní a energetický stavební úřad je pod ministerstvem dopravy,“ podotkl Kupka a připomněl také pozměňovací návrh k zeměměřičskému zákonu v roce 2019, který založil digitalizaci stavebního řízení. „Návrh jsme podávali a připravovali po boku Ivana Bartoše.“

Podotkl, že Bartošovi nabízeli pomoc, ale on ji odmítal. Kupka zmínil analýzy, podle nichž byl letos za červenec a srpen systém schopen průměrně vygenerovat 1400 stavebních povolení. „V loňském roce to bylo v průměru třináct tisíc vydaných stavebních povolení za dva měsíce. To je diametrální rozdíl.“

Zmínil, že čekali na to, až se systém rozjede, a poskytovali týmu Ivana Bartoše zpětnou vazbu. „Byli jsme odmítáni. Pamatuju si na jednání 4. srpna, když jsem na ministerstvu pro místní rozvoj ukazoval, jaký problém máme, a žádal jsem změny a úpravu systému, protože nebylo možné jej obsluhovat – tak vážná situace byla,“ podotkl s tím, že se mu dostalo příslibu, že se systém opraví v srpnu a pak v dalších týdnech. „Tohle opravdu není schůdné a nebylo to možné udržet dlouhodobě dále.“

Kupka také v týdnu oznámil, že úředníci na stavebních úřadech dostanou v nejbližší možné době možnost vrátit se k systémům používaným před digitalizací. „Neznamená to návrat pět nebo šest let zpět. Jde o to, aby bylo možné na úřadech využívat nástroje, které úředníci znají, a my je chceme propojit s novými systémy, aby to poté bylo ve výsledku pro samotné úředníky snazší z hlediska správy jednotlivých jednání a řízení,“ vysvětlil ministr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 15 hhodinami
Načítání...