„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.

Kennedy, který prosazuje vyvrácené teorie tvrdící, že autismus souvisí s očkováním, při jednání vlády ve čtvrtek uvedl, že americké výzkumné úsilí bude „zahrnovat stovky vědců z celého světa“. Díky tomu by měl být pokrok v odhalení příčiny tohoto zdravotního problému podle něj velmi rychlý: „Do září budeme vědět, co způsobilo epidemii autismu a budeme schopni to odstranit,“ řekl. Už dříve prohlásil, že úřady budou zkoumat jídlo, vodu, vzduch i způsoby výchovy dětí.

Americká autistická společnost označila Kennedyho plán za „škodlivý, zcestný a nerealistický“. „Není to ani chronické onemocnění, ani nákaza, “uvedla v prohlášení. Předseda společnosti Christopher Banks zpochybnil transparentnost výzkumu a řekl, že tvrzení, že autismus způsobují výhradně faktory životního prostředí, jsou „zavádějící teorie, které udržují škodlivé stigma, ohrožují veřejné zdraví a odvádějí pozornost od kritických potřeb autistické komunity“.

USA a autismus

Podle vládních údajů od roku 2000 diagnóz autismu v USA prudce přibylo. Do roku 2020 dosáhla úroveň autismu mezi osmiletými dětmi téměř 2,8 procenta, uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Vědci připisují část nárůstu zvýšenému povědomí o autismu a rozšíření definice této poruchy. Zkoumají také vliv životního prostředí.

Americký Národní ústav zdraví (NIH) dává na výzkum autismu více než 300 milionů dolarů ročně (6,7 miliardy korun). Podle něj jsou rizikovými faktory například vystavení plodu pesticidům nebo znečištěnému ovzduší, předčasný porod nebo nízká porodní hmotnost, zdravotní problémy matky či početí ve vyšším věku.

Autismus v centru pozornosti

Už letos v březnu oznámilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), že plánuje rozsáhlou studii, která by měla prozkoumat údajné možné souvislosti mezi očkováním a poruchou autistického spektra.

Tuto studii má vést David Geier, kterého Washington Post označuje za „skeptika, který dlouhodobě propaguje nepravdivá tvrzení o souvislosti mezi očkováním a autismem“. Geier, který nemá lékařské vzdělání a byl potrestán za provozování lékařské praxe bez licence, se zatím osobně nevyjádřil, stejně jako ministerstvo zdravotnictví.

David Geier se nejvíce proslavil, když společně se svým otcem Markem Geierem vydali několik prací, ve kterých tvrdili, že vakcíny zvyšují riziko autismu, což je teorie, která, jak již bylo uvedeno, je už desítky let zkoumána a vědecky vyvrácena.

Geier má bakalářský titul z přírodovědy, oficiálně se živí jako „datový analytik“, ale před deseti lety se pokoušel vykonávat lékařskou praxi. Marylandské regulační orgány ho za to disciplinárně potrestaly. Výzkumy otce a syna Geierových, které experti hodnotí jako nekvalitní, naznačovaly možnou souvislost mezi autismem a látkou thimerosal ve vakcínách – u většiny z nich se ale tato konzervační látka už ani nepoužívá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...