Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví
Kennedy, který prosazuje vyvrácené teorie tvrdící, že autismus souvisí s očkováním, při jednání vlády ve čtvrtek uvedl, že americké výzkumné úsilí bude „zahrnovat stovky vědců z celého světa“. Díky tomu by měl být pokrok v odhalení příčiny tohoto zdravotního problému podle něj velmi rychlý: „Do září budeme vědět, co způsobilo epidemii autismu a budeme schopni to odstranit,“ řekl. Už dříve prohlásil, že úřady budou zkoumat jídlo, vodu, vzduch i způsoby výchovy dětí.
Americká autistická společnost označila Kennedyho plán za „škodlivý, zcestný a nerealistický“. „Není to ani chronické onemocnění, ani nákaza, “uvedla v prohlášení. Předseda společnosti Christopher Banks zpochybnil transparentnost výzkumu a řekl, že tvrzení, že autismus způsobují výhradně faktory životního prostředí, jsou „zavádějící teorie, které udržují škodlivé stigma, ohrožují veřejné zdraví a odvádějí pozornost od kritických potřeb autistické komunity“.
USA a autismus
Podle vládních údajů od roku 2000 diagnóz autismu v USA prudce přibylo. Do roku 2020 dosáhla úroveň autismu mezi osmiletými dětmi téměř 2,8 procenta, uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Vědci připisují část nárůstu zvýšenému povědomí o autismu a rozšíření definice této poruchy. Zkoumají také vliv životního prostředí.
Americký Národní ústav zdraví (NIH) dává na výzkum autismu více než 300 milionů dolarů ročně (6,7 miliardy korun). Podle něj jsou rizikovými faktory například vystavení plodu pesticidům nebo znečištěnému ovzduší, předčasný porod nebo nízká porodní hmotnost, zdravotní problémy matky či početí ve vyšším věku.
Autismus v centru pozornosti
Už letos v březnu oznámilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), že plánuje rozsáhlou studii, která by měla prozkoumat údajné možné souvislosti mezi očkováním a poruchou autistického spektra.
Tuto studii má vést David Geier, kterého Washington Post označuje za „skeptika, který dlouhodobě propaguje nepravdivá tvrzení o souvislosti mezi očkováním a autismem“. Geier, který nemá lékařské vzdělání a byl potrestán za provozování lékařské praxe bez licence, se zatím osobně nevyjádřil, stejně jako ministerstvo zdravotnictví.
David Geier se nejvíce proslavil, když společně se svým otcem Markem Geierem vydali několik prací, ve kterých tvrdili, že vakcíny zvyšují riziko autismu, což je teorie, která, jak již bylo uvedeno, je už desítky let zkoumána a vědecky vyvrácena.
Geier má bakalářský titul z přírodovědy, oficiálně se živí jako „datový analytik“, ale před deseti lety se pokoušel vykonávat lékařskou praxi. Marylandské regulační orgány ho za to disciplinárně potrestaly. Výzkumy otce a syna Geierových, které experti hodnotí jako nekvalitní, naznačovaly možnou souvislost mezi autismem a látkou thimerosal ve vakcínách – u většiny z nich se ale tato konzervační látka už ani nepoužívá.